Interview Plus

Tanky Leopard samy o sobě válku Ukrajině nevyhrají. Jde o symbol, hodnotí novinář Vlach

Interview Plus

Tanky Leopard samy o sobě válku Ukrajině nevyhrají. Jde o symbol, hodnotí novinář Vlach
Tank Leopard 2A7

Plus

Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v nedělní prezidentské debatě České televize odmítl, že by v případě napadení Polska či pobaltských států poslal do těchto zemí české vojáky na pomoc. Později ale popřel, že by tím zpochybnil závazek kolektivní obrany. „Velmi si toho všímají. A přestože prezident nemá pravomoci armádu do zahraničí posílat, je to vnímáno velice negativně,“ uvádí novinář Tomáš Vlach, který v Pobaltí trávil poslední měsíce.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Německá vláda připustila, že by se tanky leopard vyráběné v Německu mohly dostat do výzbroje ukrajinské armády. Ministryně zahraničí Anna Lena Baerbocková v rozhovoru pro francouzskou televizi LCI řekla, že Berlín by nic nenamítal, pokud by své tanky leopard Ukrajině přenechalo Polsko. Některé evropské země na Německo vyvíjejí silný tlak, aby zvýšilo vojenskou pomoc Ukrajině. Samotní představitelé ukrajinské armády opakovaně mluví o tom, že ví, jak Rusko porazit, ale potřebují zbraně. Mezitím nicméně ruské jednotky zřejmě dokázali postoupit u města Bach Wood v Doněcké oblasti, kde se už týdny vedou urputné boje. V jakém stavu je teď ukrajinská armáda? Má sílu a morálku na osvobození okupovaných území? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Naším hostem je dnes novinář Tomáš Vlach. Dobrý den. Dobrý den. Vy jste poslední měsíce strávil převážně v Pobaltí. Máte informace i o tom, jak tam působí čeští vojáci, takže jaký hlavní dojem si odnášíte?

Více z pořadu