Interview Plus

Taková zvláštní zimní dovolená. Před 80 lety norští odbojáři zabránili nacistům získat jadernou bombu

Interview Plus

Taková zvláštní zimní dovolená. Před 80 lety norští odbojáři zabránili nacistům získat jadernou bombu
Vodní elektrárna Vemork

Plus

Přesně před osmdesáti lety začala jedna z nejúspěšnějších sabotážních akcí druhé světové války, díky níž se podařilo výrazně zpomalit nacistický jaderný program. „Je to součástí školních osnov, není to nijak nafouknuté. Byla to sabotážní operace proti velmi důležitému cíli,“ konstatuje norský velvyslanec v Česku Victor Conrad Rønneberg, který je příbuzný s velitelem operace Joachimem Rønnebergem.
Jakub Lucký

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přesně před 80 lety začala jedna z nejúspěšnějších sabotážních akcí druhé světové války, operace Gunners. Komando osmi norských partyzánů bez jediného výstřelu proniklo do nacistické továrny na těžkou vodu a trhavinami jí ochromilo. Odbojáři tím výrazně zpomalily nacistický jaderný program a navíc unikly pronásledování. Tým vycvičený v Británii v rámci rozsáhlejší operace telemark vedl mladý Joachim Löw. Nebere. Hostem Interview Plus je norský velvyslanec v Česku Viktore nebere, který je skrze manželku silách Imre, neber jim příbuzný. K poslechu vás zve Jakub Lucký.

  • Interview Plus.

  • Pane velvyslanče, co přesně byla operace Gunners IT?

Více z pořadu