Historie Plus

Nástup normalizace v rozhlasových komentářích aneb Jak obnovujeme vedoucí úlohu strany

Historie Plus

Nástup normalizace v rozhlasových komentářích aneb Jak obnovujeme vedoucí úlohu strany
První tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček (vpravo) a Gustáv Husák

Plus

Po sovětské okupaci v srpnu 1968 se ve veřejném prostoru objevilo nové slovo: normalizace. Podle sovětských představ (ve skutečnosti diktátu) mělo znamenat plné obnovení totalitního režimu v Československu. Ovšem první pookupační měsíce umožňovaly ještě jeden výklad, který fakticky používalo rozpadající se reformní vedení KSČ, a to – při akceptování okupace - snahu o udržení alespoň části reforem roku 1968.
Pavel Hlavatý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Okupace ze srpna 1968 nepřinesla úplnou ztrátu svobody slova. Cenzura médií byla sice obnovena, ale řadu důležitých témat bylo stále ještě možno nastolovat a reflektovat. Postupně byla však i tato okleštěná mediální svoboda dále likvidována. Důležitým mezníkem byl nástup Gustáva Husáka do vrcholné funkce prvního tajemníka ÚV KSČ v dubnu 969.

  • V druhé polovině tohoto roku dokázalo nové husákovské vedení KSČ pomocí propagandistických, administrativních i násilných kroků konsolidovat svou moc a dát konečnou náplň pojmu normalizace, který se pak udržel po následujících 20 let. K poslechu příběhu tohoto procesu prostřednictvím dobových rozhlasových komentářů vás zve Pavel Hlavatý.

  • Historie Plus.