Téma Plus

Kde jsou všechny ty děti? Jak vypadalo poválečné hledání českých dětí určených nacisty k poněmčení

Téma Plus

Kde jsou všechny ty děti? Jak vypadalo poválečné hledání českých dětí určených nacisty k poněmčení
Josefína Napravilová si v 95 letech v Lidicích u Kladna převzala čestné občanství obce

Plus

Nacisté měli za 2. světové války s českým národem své tajné plány. Jedním z nich byla i násilná germanizace. Částečně si ji vyzkoušeli na dětech.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nacisté měli za druhé světové války s českým národem své tajné plány, které chtěly realizovat po jejím skončení. Jedním z nich byla i germanizace z jejich pohledu vhodných jedinců. Částečně si ji vyzkoušeli na dětech. Jaký byl osud dětí určených k poněmčení a jak se je dařilo po válce vrátit zpátky do Československa, o tom bude následující pořád, u jehož poslechu vás vítá Naďa Voláková.

  • Končila druhá světová válka a radost z vítězství kalila v mnoha rodinách nejistota, kde jsou jejich blízcí. Naplno se rozběhlo pátrání po těch, kteří zmizeli. Buď je odvlekli nacisté, nebo třeba utekli před postupující frontou a nikdo netušil, kde se nacházejí a jestli jsou vůbec naživu. Ve válkou zničené Evropě bylo těžké dát o sobě vědět, natož se sebrat a vyrazit k domovu i pro dospělého člověka. Jak moc to bylo teprve obtížné pro ty nejmenší?

  • A Kladno té tribuny k uctění památky. Kdo bude mít i po roce Lidice?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají