Host Radiožurnálu

S pokorou se vracíme k našim předkům. Levanduli tu pěstovali už Keltové, říká s hrdostí naturopatka

Host Radiožurnálu

S pokorou se vracíme k našim předkům. Levanduli tu pěstovali už Keltové, říká s hrdostí naturopatka
sběr levandule

Radiožurnál

Modrofialové trsy levandule jsou symbolem léta. Projít se po levandulovém poli a načerpat klid a sílu lze ale i v zimě. Kde? V Levandulovém údolí nedaleko Berouna v samém srdci Geoparku Barrandien, které založila znalkyně bylin a naturopatka Helena Neumannová. Jak se původně pediatrická sestra dostala k levanduli? Jakým způsobem se snaží navrátit věhlas českého bylinného znalectví ve světě zpět do Česka? A jaké léčivé účinky levandule pěstovaná na našem území má?
Patricie Strouhalová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • My vás zdravíme dnes z víkendového radiožurnálu. Nejsme ve studiu. Možná, že to slyšíte. Pod nohama nám křoupou.

  • Kamínky v kombinaci se sněhem. My jsme totiž daleko od nejrůznějších svítících a blikajících reklam. My jsme na poli, na poli levandulovém, v místě, které si většinou vybíráme pro návštěvu v létě. Sytě modrá modrofialová. To jsou trsy levandule. Symbol léta. Teplá. Ale proč se jde projít po levandulovém poli v zimě? I totiž to má svoji sílu. Klid a ticho, slyšet vnímat tlukot třeba i vlastního srdce. A o to víc, když jsme v místech vápencového moře, jsme v hodonínském údolí nedaleko Berouna. Jsme v levandulovém údolí, vlastně v samotném srdci palandy jen geopark, který je chráněný UNESCO. No a naším hostem je zakladatelka Helena Neumannová, zakladatelka levandulového údolí.

  • Dobrý den. Dobrý den. Levandule v zimě tak je pokrytá sněhem. Co dělá? Spíš ano. Ona nabírá sílu.

Více z pořadu