Host Radiožurnálu

Čeština je obrovský svět, nemůžete ho znát celý. Nejproblematičtější je artikulace, říká jazykovědec Röhrich

Host Radiožurnálu

Čeština je obrovský svět, nemůžete ho znát celý. Nejproblematičtější je artikulace, říká jazykovědec Röhrich
Alex Röhrich

Radiožurnál

Na Fakultě sociálních věd vyučuje kulturu mluveného projevu. Alex Röhrich působil také jako jazykový korektor v České televizi. Jak se nám mění čeština pod rukama třeba i působením reklamy a marketingu? A umí pojmenovat hranici chyby a přirozeného vývoje jazyka? Hostem víkendového Radiožurnálu byl Alex Röhrich, jazykovědec a vysokoškolský pedagog z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické na Technické univerzitě v Liberci.
Patricie Strouhalová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. Naším dnešním hostem ve vysílání Víkendového Radiožurnálu je jazykový expert na český jazyk a Alex Röhrich. Pěkně vás tu vítám. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání. Učitel češtiny na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Také na pedagogické fakultě nebo fakultě pedagogiky Technické univerzity v Liberci. Abych byla úplně přesná, dlouhou dobu jste pracoval také jako jazykový korektor a redaktor v ČT. Takže vlastně rukama vám prošlo hodně lidí? Možná několik desítek, kteří se chtěli stát moderátory a redaktory. Mnozí se jimi staly, ať už v televizi nebo v rozhlasu.

  • Co člověku, který se věnuje češtině, učí češtinu, zrovna tato praxe dává?

Více z pořadu