Host Radiožurnálu

Jsme opak popelářů. Z odpadků po zaniklých civilizacích rekonstruujeme život, vypráví archeolog

Host Radiožurnálu

Jsme opak popelářů. Z odpadků po zaniklých civilizacích rekonstruujeme život, vypráví archeolog
Jiří Macháček, archeolog

Radiožurnál

Archeologické památky neustále mizí, přesto přicházejí nové objevy. „Máme nové technologie, třeba skenování krajiny z letadla, které nám pomůže vidět nejemnější detaily, a třeba se objevují nová mohylová pohřebiště,“ vysvětluje vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity Jiří Macháček. K čemu všemu bude sloužit nová laboratoř archeogenetiky?
Patricie Strouhalová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mým dnešním hostem je pan prof. Jiří Macháček z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pěkně vás tu vítám. Dobrý den. Vy jste světově uznávaným archeologem a ale to světově nechcete, aby vám bylo říkáno, že že je to podle vás označení pouze pro Indiana Jonese. Proč to odmítáte nebo proč se tomu tak bráníte?

  • No tak samozřejmě z vrozené skromnosti, jak se říká, ale opravdu.

  • Je to tak, že ten náš dosah je takový, řekněme evropský nebo středoevropský, protože i ta naše témata, kterými se zabýváme, jsou důležitá pro ten náš region a řekněme tu střední Evropu v tom širším kontextu. Takže světové by bylo opravdu nadsazené.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají