Host Radiožurnálu

Po Ironmenu možná přijde Ultramen. Postupně posouvám laťku, říká parasportovec Tománek

Host Radiožurnálu

Po Ironmenu možná přijde Ultramen. Postupně posouvám laťku, říká parasportovec Tománek
Handicapovaný triatlonista Jan Tománek

Radiožurnál

Pro triatlonistu a specialistu na dálkové běhy jak na vozíku, tak na lyžích, vrcholového sportovce a dvojnásobného mistra světa v 70.3 Ironmanu Honzu Tománka je definice vítězství nevzdávat se. A kdy to člověk v sobě objeví? „Pro mě je to plynulé navázání na můj život, vždy se snažím řešit věci aktivně,“ vysvětluje sportovec, který chce získat na MS v polovičním Ironmenu v americkém Utahu třetí titul.
Patricie Strouhalová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zdravím vás z vysílání víkendového Radiožurnálu. Naším hostem je dnes Jan Tománek. Vítám vás tady.

  • Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Vrcholový sportovec, dvojnásobný mistr světa v polovičním Ironmanu, což je dva km plavání, 90 km cyklistika a 21 km běh. Ale také jste z letošního května vicemistr světa v celém Ironmanu a jste reprezentantem ČR v triatlonu a několikanásobný medailista Světového poháru mezinárodní triatlonové unie. Ono těch vašich úspěchů je celá řada, ale jako handicapovaný sportovec, musím se vás zeptat na to, co je toto vítězství. Čeho si vážíte nejvíce za těch kolik 20 20 let, když sportujete? V tuto chvíli to bude 20 let, co jsem vlastně na vozíku, co jsem měla autonehodu nezaviněnou, kdy mě srazilo auto. A pro mě vlastně vítězství paradoxně není ten moment, kdy se vám splní vlastně ta ambice, ten momentální cíl, že získá té mise titul mistra republiky nebo mistra světa, to jsou všechno krásný momenty, ale je to jenom taková třešnička na dortu. Pro mě vlastně definice skutečného vítězství sahá ještě trošku dál, protože když něčeho dosáhnete, všichni vám fandí, všichni vám říkají, jak jste dobrý, což samozřejmě tomu lidskému egu dělá dobře. Ale vždycky přijde moment, kdy se vám zase chvíli nedaří, kdy tápete třeba ve svým životě, jestli děláte věci správně nebo ne. A jak se říká, tak se na takovým pomyslným dnů a pro mě definice vítězství je právě ten moment, kdy zase máte tu vůli se zvednout a jít dál mim případě teda vyjet dál, tak to si myslím, že je ta definice vítězství vlastně nevzdávat se. A kde člověk v sobě objeví? To je těžká otázka. V mým případě to přišlo samo, protože vždycky jsem byl člověk, řekněme činorodý. Hledal jsem odpovědi, zejména sám v sobě. Nikdy jsem neměl problémy s motivací a pro mě je to vlastně takový plynulý, řekněme navázání na ten můj život, protože vždycky se snažím řešit věci aktivně a skutečně vstát a jít z toho místa a aktivně to řešit. A nejsem rád v pasivní roli.

  • Čtete motivační knihy, nebo pomohli vám?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají