Ex libris

Wagnerovci aneb Obchodníci se smrtí a jejich šéf Prigožin

Ex libris

Wagnerovci aneb Obchodníci se smrtí a jejich šéf Prigožin
Jevgenij Prigožin /Bakhmut, 5. 5. 2023/ Russian Prigozhin, owner of the Wagner Group of mercenaries broadcasts a tirade against Russian Defense Minister Sergei Shoigu accusing the military command of starving his forces of ammunition and supplies

Plus

Asi se nenajdete mnoho těch, kdo by loni s napětím nepřihlíželi tažení wagnerovy soukromé armády – v čele s majitelem Jevgenijem Prigožinem – na Moskvu. Nedávno o původu tohoto žoldáckého uskupení i o životě a smrti jeho šéfa u nás vyšla kniha s názvem Naším obchodem je smrt.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A letošním veletrhu Svět knihy natočil ČRo Plus a dva díly pořadu exlibris. Druhý vám nabídneme k poslechu v následujících minutách.

  • Exlibris.

  • Vítejte na světu knihy, kde natáčíme pořad exlibris. Dnes se s Liborem Dvořákem, který je překladatel knihy, kterou vám dnes představíme, je také komentátor ČRo Plus, novinář, který se specializuje na Rusko a přilehlé i vzdálenější okolí. A kniha, kterou teď držím v ruce, je skoro ještě bych řekla Horká, protože je vydaná naprosto čerstvě a jmenuje se naším obchodem je smrt, napsali dva ruští novináři. Jeli a Barabanov a Denis Korotkov a Libor Dvořák tu knihu v posledních měsících překládal a teď i teda už máme k dispozici. Ta kniha je o Wagnerově žoldácké armádě a o Jevgenij Prigožin Novy, jejími majiteli Jevgenije Prigožina určitě během našeho povídání, našich ukázek představíme, i když si myslím, že to možná nebude tak úplně nutné, protože málokdo by asi toto jméno neznal. Vnímali jsme ho velmi intenzivně. Asi celý svět upřel pozornost k Jevgenij Prigožin nový a jeho tažení z Vagnerovci na Moskvu. Libore, zeptám se vás, kdybyste vlastně Jevgenije Prigožina začal vnímat tak, že by to mohla být osoba, která jednou třeba zvrátí chod dějin. Anebo z toho tak nevnímal nikdy. A překvapilo vás? To se stalo.

Více z pořadu