Ex libris

Beseda a křest knihy Red Tape: Rozhlas v 50. letech je i obrazem tehdejší české společnosti

Ex libris

Beseda a křest knihy Red Tape: Rozhlas v 50. letech je i obrazem tehdejší české společnosti
Beseda a křest knihy Red Tape

Plus

V úterý 14. května 2024 proběhl v Radiocafé v budově Českého rozhlasu křest knihy Red Tape skotské historičky Rosamund Johnston o rozhlase a politice v Československu mezi lety 1945 a 1969. Součástí křtu byla i beseda za přítomnosti autorky, které se zúčastnila také historička Kateřina Lišková z Historického ústavu AV ČR a vedoucí archivu Českého rozhlasu Tomáš Dufka. Poslechněte si její záznam.
Karolína Koubová

Hosté Karolíny Koubové:
Kateřina Lišková, vědecká pracovnice Oddělení moderních transnacionálních a intelektuálních dějin z Historického ústavu AV ČR
Tomáš Dufka, vedoucí archivu Českého rozhlasu
Rosamund Johnston, novinářka a historička, Vídeňská univerzita, Výzkumné centrum pro dějiny transformací

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte bonusový díl pořadu exlibris? Záznam besedy ke knize ret. Té skotské historičky Rosamunde Pilcher o historii československého rozhlasového vysílání v letech 1945 až 969. Beseda proběhla v úterý 14. května 2024. Dobrý den.

  • Dobrý podvečer, dámy a pánové, vítejte tady v Radiofóru kafe při milé příležitosti, kdy pokřtíme takový pozoruhodný titul Brette jo. Kde jinde pokřtít než v rady Junáka v budově ČRo, tady na Vinohradské. Tuto knihu, která pojednává o československém rozhlasu a politice v roce 1945 až 969 a zatím vyšla jen v angličtině, tedy ve vydavatelství stanfordské univerzity. A je to kniha Rosamunde Pilcher, skotské historičky. A tím pádem my vlastně dostaneme úplně jiný kontext na vysílání Československého rozhlasu těch let, řekněme středoevropský kontext. Takže se budeme ptát také, jak se proměňovala právě společnost a vysílání v souvislosti s politickým vývojem, ale také vývojem technologickým v 50. a 60. letech. A co tedy ta pověstná Reds? Té červená nebo chcete-li rudá páska. Takže já vítám tady Rose Amundsen. Jsme autorku knihy recepty. Historičku, novinářku, která působí na vídeňské univerzitě v Centru pro výzkum dějin transformací a zároveň ale také v Praze na fakultě sociálních věd. Je to tak, takže jste rozkročen a do toho prostoru českého i rakouského. No a po mé levici je tady Kateřina Lišková, socioložka z Historického ústavu Akademie věd, která se ve svém výzkumu zabývá velmi podobným tématem, ale soustředí se na genderová studia, na expertizu genderů, sexu a zdraví za socialismu. Takže ještě i tuto rovinu dostaneme do dnešní debaty. Dobrý den. A je tedy také ředitel archivu ČRo Tomáš Dufka, který je tady velice po právu, protože právě badatelský výzkum Rumunce odehrával především v archivu ČRo. Dobrý den, Tomáši. Dobrý den.

  • Já mám ráda, když víc než já mluví tedy ti, kteří jsou k tomu povolaní. Takže já poprosím o úvodní slovo. Rosamund Pikeová by nám vlastně udělá takové mini expozé tady.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu