Ex libris

Zahrada po ní zůstala aneb Konec střední Evropy. Bouřlivá léta válečná i poválečná očima múzy básníků Sidonie Nádherné

Ex libris

Zahrada po ní zůstala aneb Konec střední Evropy. Bouřlivá léta válečná i poválečná očima múzy básníků Sidonie Nádherné
Max Švabinský: Sidonie Nádherná

Plus

Múza básníků. Takové poetické označení získala baronka Sidonie Nádherná, na jejímž sídle ve Vrchotových Janovicích se v meziválečném období setkávala intelektuální elita střední Evropy. I na múzy ovšem dopadají kruté události, kterých je naše novodobá historie plná. Nebyla jich ušetřena ani Sidonie.
Milena Štráfeldová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Múza básníků. Takové poetické označení získala baronka Sidonie Nádherná. A nejen proto, že inspirovala spisovatele Karla Krause nebo Rainera Mariu Rilkeho. V jejím rodinném sídle ve Vrchotových Janovicích na sedlčanskou se mezi dvěma světovými válkami setkávala intelektuální elita střední Evropy. I na múzy ovšem dopadají kruté události, kterých je naše novodobá historie plná. Nebyla jich ušetřena ani svobodná paní z Bohutína. Svědčí o tom její dopisy, které ve 40. letech minulého století psal pražskému památkáři Václavu Wagnerovi. Pod názvem Zahrada po ní zůstala aneb konec střední Evropy ji v roce 2023 v edici paměť vydalo nakladatelství akademií a dopisy k vydání připravili Fridrich Flynn a Alena Wagnerová a seznámí vás s nimi Milena Štráfeldová.

  • Exlibris.

  • Vážený pane doktore, dnes mi psala a m o domluvě s vámi a já vám upřímně děkuji, že se ujmete svých nebohých zvonů. Promiňte, že nepíši česky, co bych mnohem raději dělala, poslouchám-li své srdce. Ale bohužel schází mě často mnoho výrazů, takže si netroufám. Ne veškeré úctě. Vaše Sidonie Nádherná.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají