Dvacet minut Radiožurnálu

Vojenský zásah v Džanínu se Izraeli nepovedl. Potyčky mezi Izraelci a Palestinci budou pokračovat, tvrdí expertka

Dvacet minut Radiožurnálu

Vojenský zásah v Džanínu se Izraeli nepovedl. Potyčky mezi Izraelci a Palestinci budou pokračovat, tvrdí expertka
Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová

Radiožurnál

Izrael nasadil tento týden do nebývale rozsáhlé operace v uprchlickém táboře v Džanínu na palestinském území přes tisíc vojáků. Podle premiéra Benjamina Netanjahua nešlo o jednorázovou akci. Budou skutečně následovat další vojenské razie? A jak citelné ztráty představoval zásah izraelské armády pro radikální palestinské skupiny? Vladimír Kroc se ptal Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co bylo smyslem nebývale intenzivní izraelské razie v hodonínském uprchlickém táboře. Jsou rakety odpálené na Izrael z Libanonu odplatou za 12 zabitých Palestinců? A budou podobné razie pokračovat?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová. Dobrý den. Dobrý den. Ve středu ukončil Izrael největší ze svých vojenských operací na okupovaném západním břehu Jordánu za 20 let. Co bylo bezprostředním impulzem razie v palestinském uprchlickém táboře ve městě Džanín?

  • Tak já bych to si rozdělila na dvě roviny. Tu otázku. Určitě tím bezprostředním impulzem byla zhoršující se situace na západním břehu na okupovaném Západním břehu, kdy vlastně docházelo opakovaně k útokům proti izraelským občanům, právě často osadníků ze západního břehu. A pár dní před před tou razií vlastně došlo k zabití čtyř Izraelců na benzinové pumpě, takže určitě toto k tomu přispělo, že prostě opravdu k těm k těm krvavým incidentům tam docházelo prakticky každý týden. No a potom ta další rovina je politická, protože Izrael má v tuto chvíli nejpravicovější vládu ve své historii a právě ty strany, které hájí zájmy právě především osadníků a které jsou hodně pravicově pravicově naladěných, tak vlastně volali po tom, aby aby armáda zasáhla proti proti palestinským radikálům a až brutálně vlastně. Takže toto mělo být a kdy exemplární? Mělo to být takový víceméně ano, ukázat, že prostě Izraelci jsou připraveni prostě to území na tom území zasahovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají