Dvacet minut Radiožurnálu

Trump lhal o svém majetku, nesmí podnikat. Verdikt soudu ale jeho podporu neohrozí, říká zpravodajka Ciglerová

Dvacet minut Radiožurnálu

Trump lhal o svém majetku, nesmí podnikat. Verdikt soudu ale jeho podporu neohrozí, říká zpravodajka Ciglerová
Novinářka Jana Ciglerová

Radiožurnál

Podle rozhodnutí newyorského soudu z tohoto týdne bývalý americký prezident Donald Trump při budování svého realitního impéria podváděl. Proč exprezident rozsudek odmítá a jak se hájí? A jak rozhodnutí souvisí s dalším procesem, který se Donalda Trumpa rovněž týká a který začne už v pondělí? Vladimír Kroc se ptal zpravodajky Deníku N ve Spojených státech Jany Ciglerové.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Utrpěl bývalý prezident Donald Trump u soudu další zdrcující porážku. Co pro něj znamená, že soud uznal, že lhal o výši svého majetku. Ovlivní to nějak jeho šanci vrátit se do Bílého domu?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes Jana Ciglerová, zpravodajka deníku n ve Spojených státech. Zdravím vás do Miami. Dobrý den. Dobrý den. V pondělí má v New Yorku začít soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, kterého generální prokurátor a prokurátorka Letitia Jamesová zažalovala a obvinila ho ze lhaní o hodnotě jeho majetku a čistém i mění s cílem získat lepší podmínky při bankovních úvěrech nebo pojištění. Co ale znamená, že soudce už ve středu rozhodl, že Trump opravdu podváděl?

  • To znamená, že ten soud, ten soudce ty důkazy, které Letitie Jamesové předložila, považoval za natolik nezpochybnitelné, za natolik pádné, že si řekl, že vlastně vůbec nepotřebuje žádný proces k tomu a že na základě těch důkazů už dokáže on sám vynést rozhodnutí. A ten ten verdikt také vynesl. Dal té obžalobě za pravdu v tom, že vyhodnotil, že Donald Trump skutečně lhal a nadhodnocoval podvodní falešně hodnotu svého majetku, čímž se obohacoval.

Více z pořadu