Dvacet minut Radiožurnálu

Na Západ jsme se úplně nevčlenili. Střední Evropa se v krizích rozhoduje emocionálně, míní politolog Pehe

Dvacet minut Radiožurnálu

Na Západ jsme se úplně nevčlenili. Střední Evropa se v krizích rozhoduje emocionálně, míní politolog Pehe
Jiří Pehe

Radiožurnál

Od osobnosti knížete Václava se mimo jiné odvozuje tradice západního ukotvení českého státu. Kde stojí Česko dnes? Jsme součástí civilizace, kterou jsme si zvykli označovat za západní? Vladimír Kroc se ptal politologa Jiřího Pehe.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pokud můžeme věřit historickým pramenům, byl kníže Václav, jehož úmrtí si po celý den připomínáme, zastáncem západní orientace vznikajícího českého státu. Kde stojíme? Dnes jsme součástí civilizace, kterou jsme si zvykli označovat za západní. Pokud ano, jaké hodnoty nás spojují a dokážeme se k nim hlásit?

  • Hostem svátečních 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je politolog Jiří Pehe, ředitel New York univerzity Prague. Dobrý den. Dobrý den. Je státní svátek. Připomínáme si patrona české země svatého Václava. Je možné ho považovat za pro západního diplomata, jak bychom řekli dnešním jazykem?

  • Tak v kontextu té doby byl prozápadní, protože on se obrátil směrem k té.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají