Dvacet minut Radiožurnálu

Jako bych četl rozhodnutí investiční arbitráže proti rozvojové zemi, komentuje kauzu Diag Human odborník na arbitráže Svatoš

Dvacet minut Radiožurnálu

Jako bych četl rozhodnutí investiční arbitráže proti rozvojové zemi, komentuje kauzu Diag Human odborník na arbitráže Svatoš
Diag Human (ilustrační foto)

Radiožurnál

Z rozhodnutí mezinárodní arbitráže vyplývá, že má Česká republika zaplatit 15,5 miliardy korun firmě Diag Human. Podle arbitrů nebyli čeští rozhodci v předešlé fázi sporu nestranní a stát chtěl v boji s firmou Diag Human využít tajnou službu. Vláda jednomyslně rozhodla, že se ČR odvolá k londýnskému soudu. Má Česká republika šanci toto rozhodnutí zvrátit? Tomáš Pancíř se ptal Martina Svatoše, odborníka na mezinárodní arbitráže z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Investigativní tým Radiožurnálu získal kompletní rozhodnutí mezinárodní arbitráže, podle kterého má zaplatit ČR 15 a půl miliardy korun firmě Diag Human. Arbitři mimo jiné píší o tom, že čeští rozhodci v předešlé fázi sporu nebyli nestranní, že jeden z nich chtěl úplatek a že stát chtěl v boji s firmou Diag Human využít tajnou službu a parlamentní vyšetřovací komisi. Jakou šanci má ČR, že toto rozhodnutí ještě zvrátí? Opravdu prokázal arbitráž korupci nebo zneužití tajných služeb? Kdo může za to, že Česko arbitráž prohrálo a jaké ze sporů s firmou Diag Human plyne poučení?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je odborník na mezinárodní arbitráže, vedoucí centra mimosoudního řešení sporů na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Martin Svatoš. Dobrý den. Vítejte v našem studiu.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání. Předesílám, že vzhledem k vaší zahraniční pracovní cestě předtáčíme náš rozhovor ve středu pozdě večer, takže na případný další vývoj nemůžeme reagovat. Ale to podstatné víme a známe. Kolegům z investigativního týmu Radiožurnálu se podařilo získat více než třísetstránkové rozhodnutí mezinárodní arbitráže. Podle toho má tedy český stát zaplatit firmě Diag Human 15 a půl miliardy. My za chvíli některé ty pasáže detailněji probereme, ale ještě předtím se zeptám celkově na šanci Česka zvrátit toto rozhodnutí. Vláda totiž jednomyslně rozhodla o tom, že se ČR odvolá k londýnskému soudu. Když jste dnes četl to rozhodnutí arbitráže, vidíte tam něco, co by dávalo Česku reálnou šanci s tím odvoláním uspět?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají