Dvacet minut Radiožurnálu

Korupce a podjatí rozhodci. Podle arbitráže český stát zneužíval své mocenské funkce, říká advokát Diag Human

Dvacet minut Radiožurnálu

Korupce a podjatí rozhodci. Podle arbitráže český stát zneužíval své mocenské funkce, říká advokát Diag Human
Jan Kalvoda

Radiožurnál

Česko částečně prohrálo mezinárodní arbitráž s firmou Diag Human a český stát má podle rozhodnutí zaplatit společnosti 15,5 miliardy korun. Jak velkou částku požadovala u arbitráže firma Diag Human a proč? Bylo by miliardové odškodné odpovídajícím trestem za chybu při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy? Tomáš Pancíř se ptal Jana Kalvody, advokáta, který společnost Diag Human zastupuje.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko částečně prohrál u mezinárodní arbitráž s firmou Diag Human a má této společnosti zaplatit 15 a půl miliardy korun. Blíží se tím konec 30 let trvajícího sporu, nebo může stát ještě výsledek arbitráže zvrátit? Není nemravné požadovat po státu kvůli jednomu dopisu ministra zdravotnictví desítky miliard. Jak by chtěli majitelé Diag Human vysouzené peníze využít? A plyne z této kauzy pro politiky nějaké poučení?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je advokát, který zastupuje společnost Diag Human. Také muž, který byl v 90. letech poslancem, místopředsedou vlády a předsedou tehdy vládní ODA. Jan Kalvoda. Dobrý den, vítejte v našem studiu. Dobré odpoledne. Váš klient, tedy společnost Diag Human, v květnu částečně uspěl v arbitráži proti Česku. Jak už jsem říkal, má dostat od státu 15 a půl miliardy, což je podle ministerstva financí asi 30 % z částky, kterou jste požadovali. Ministerstvo financí už oznámilo, že bude požadovat zrušení tohoto rozhodčího nálezu, a to u Vrchního soudu v Londýně. Vy jste spokojeni s tím, jak to dopadlo u londýnské arbitráže, nebo také podnikáte nějaké kroky, aby třeba to odškodnění bylo ještě vyšší?

  • Teď už ty kroky podnikat nemůžeme, protože uplynula lhůta.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají