Zvídavec Evy Sinkovičové

Kdy se slaví den bezpečnějšího internetu?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Kdy se slaví den bezpečnějšího internetu?
Poslechněte si podcast Zvídavec Evy Sinkovičové

Rádio Junior

Co je důležité si pamatovat, aby pro nás byl internet bezpečným místem? Dají se o internetu zjišťovat informace i pomocí her a kvízů: Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Moji milí zvědavci, vítejte u dalšího dílu. Pojďme se rychle něco nového dozvědět. Víte, kdy se slaví den bezpečnějšího internetu? Právě dnes tedy letos připadá oslava na dnešek. Obecně jde ale každý rok vždy o druhé únorové úterý. Na přesném datu nezáleží. Slaví se už po 21. a připomíná si ho více než 190 zemí světa. Zapojit se může úplně každý. Pojďme si připomenout aktivity, které mohou pomoci udělat internet lepším a bezpečnějším místem. Na účty se tato pravidla a hned budete blíž bezpečí na internetu. Důležitá a taková základní poučka je mít kvalitní heslo, které rozhodně nikomu neříkejte. Pokud si na sociální sítě nebo do nějaké hry přihlašujete z cizího zařízení, určitě si tam hesla neukládejte a po skončení se řádně odhlaste. Někdy vám třeba bude webová stránka nabízet vylepšení nějaké hry nebo nové herní předměty. Nabídka na vás vyskočí úplně z ničeho nic. Na to dávejte velký pozor, většinou je to podvod. Zapamatujte si taky to, že po vás nikdo nemůže chtít vaše přihlašovací údaje, ani administrátoři webu. Pokud budete chtít ve hře, kterou hrajete, získat nějaké placené vylepšení, vždy se nejprve domluvte s rodiči. Bez pomoci rodičů tak i na internetu nikdy nic nekupujte. Některé internetové obchody mohou být podvodné. O bezpečí na internetu je dobré informovat každého kamaráda, kamarádku, sourozence, ale třeba i babičku a dědečka. Můžete navrhnout i ve škole, že byste si chtěli udělat třeba projektový den na téma bezpečnost na internetu? Existují nejrůznější hry a kreativní úkoly, které si se třídou můžete zkusit a společně zjišťovat, co a jak pro žáky prvního stupně základních škol je třeba na webu jeden svět na školách je sen. Tečka. Cz zábavný on-line kvíz. A co takto zkusit hru internet CZ? Seznámí vás herní formou s tím, co je to digitální stopa a jak si chránit své osobní údaje na internetu. A co se třeba začíst do komiksu? Komiks o internetu, Kilbergr, roamingu, digitální stopě a identitě pro žáky čtvrtých a pátých tříd najdete na webu osvěta. Tečka. NÚKIB. Tečka. Cz. Na internetu si zkrátka můžete užít spoustu zábavy a může vám i se spoustou věcí pomoci. Jen je prostě třeba vědět, jak se tam chovat a na co si dát pozor. Já vám dnes řekla samozřejmě jen pár pouček, ale zkuste si o tom povídat s rodiči a ve škole a dozvědět se ještě víc holky a kluci, pokud chcete o tom, proč je dobré si v den bezpečnějšího internetu připomínat, na co si dát na internetu pozor, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.