Zvídavec Evy Sinkovičové

Měl by člověk opravdu ujít 10 000 kroků denně, nebo je to mýtus?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Měl by člověk opravdu ujít 10 000 kroků denně, nebo je to mýtus?
Výlet

Rádio Junior

Chůze je tím nejpřirozenějším pohybem a jedním z nejúčinějších cvičení. Jsou nějaké chodecké rekordy a víte, co je to švihlá chůze?
Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj, všichni zvědavci, máme tu další zvědavé okénka. Tak šup sem s novou zajímavostí. Pohyb je zdravý a nedostatek pohybu nám škodí. To ví asi každý. Chůze je pak tím nejpřirozenějším pohybem. Zvládne to téměř každý. Věnovat se jí nic nestojí a přitom jde o skoro nejúčinnější cvičení vůbec chůzi. Navíc může vypadat různě. Může jít o obyčejnou cestu do školy nebo do obchodů, ale i o procházku městem či túru v přírodě. Chodit se dá ale třeba i doma, a to na nejrůznějších strojích. Jeden z nejdelších zdokumentovaných pochodů už jel jeden Kanaďan, který za 11 let obešel celý svět. Trasa dlouhá skoro 75000 km vedla přes 64 zemí. To už je celkem dlouhá procházka. Tolik ale vy ujít nemusíte. Možná jste slyšeli, že by měl člověk denně ujít 10000 kroků. Je to ale mýtus. Stačí zhruba 6000, tedy něco přes čtyři km. A po sedmi a půl 1000 krocích denně už se ani užitek pro naše tělo nezvyšuje. Chůze prospívá našemu metabolismu, svalům, kostem, psychické pohodě a srdci a cévám. Účinnější je svižná chůze, ale s 10000 kroky se stresovat nemusíte. Toto číslo vzniklo jako reklamní trik. V 60. letech minulého století začala japonská firma prodávat krokoměry a tento výrobek pojmenovali jako 10000 kroků. A tak hned rozjeli výzvu ujít tento počet za den. Kulaté číslo se ujalo a mýtus byl na světě. Jisté ale je, že věnovat se chůzi se vyplatí. Mnohé výzkumy naznačují, že pravidelný pohyb snižuje riziko různých onemocnění srdce a cév o více než 30 %. Navíc je chození zřejmě zdravější než běhání. Nezatěžuje totiž tolik naše klouby a celkově jde o přirozenější pohyb. Pravidelná chůze vám navíc pomůže lépe se soustředit a budete kreativnější v častějších chůzi. Určitě pomůže i zaměstnání. Více než úředník se nachodí třeba zdravotní sestřička nebo číšník a vy jako školáci musíte zase spoustu času prosedět, a proto by bylo fajn si taky trochu protáhnout nohy a trojice co začít vystupovat o zastávku nebo dvě dříve a chodit kousek cesty do školy pěšky. Říká se, že na pravidelné chůze je nejtěžší donutit se a začít. Pak už to jde lehce. Ještě v 70. letech minulého století chodilo pěšky do školy přes 60 % dětí. Dnes už je to mnohem méně. A když vidíte, jak je chůze zdravá, tak je možná načase to změnit. A trochu legraci na závěr. Existuje i tzv. švihl a chůze. Ta se objevila poprvé v britském komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus a má i svůj den. Je to sedmý leden. I v Česku se v tento den organizují pochody, tak můžete vyrazit a nějaký bláznivý styl si vymyslet. Holky a kluci, pokud chcete o chůzi a zajímavostech, které ukrývá, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí. Už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.