Zvídavec Evy Sinkovičové

Kolik stojí nejdražší mince světa a jaký příběh skrývá?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Kolik stojí nejdražší mince světa a jaký příběh skrývá?
Zlatá mince Double Eagle z roku 1933

Rádio Junior

Jak je zlatá mince Double Eagle stará a odkud pochází? A proč je tak vzácná? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj, holky a kluci, máme tu další díl své dravce. Tak jakou zajímavost se dozvíme dnes? Napadlo vás někdy, kolik tak může stát nejdražší mince světa? Nedá se říci, že by jedna mince byla posledních 100 let na prvním místě. Záleží, za kolik se den a mince vydraží na aukci a první příčky se mění. Rozhodně ale budete překvapení, o jaké částky jde. Momentálně nejdražší mincí světa americká zlatá mince double eagle, česky tedy dvojitý orel, pochází z roku 1933 a prodala se v přepočtu na naše peníze za částku kolem 400 milionů korun. Původní hodnota mince je přitom 20 dolarů. Poprvé byla tato mince vyražena v roce 1850 během zlaté horečky. V roce 1933 ale tehdejší prezident Roosevelt zrušil zlatý standard a některé mince byly staženy z oběhu a roztaveny. Pouhých 13 mincí tomuto osudu unikl. O double eagle je jedna z nich. Minci nabývá na hodnotě svou vzácností a také třeba historií, kterou má za sebou. A jak vlastně nejdražší mince světa vypadá? Na rubu má dvojitého Orle, odtud také název. Na lícní straně pak najdete římskou bohyni svobody. Uvidíme, zda jí za pár let nějaká jiná vzácná historická mince z postu nejdražší mince světa sesadí. Necháme se překvapit. I v našich končinách ale máme drahé mince, i když dvojitému Orlovi nemohou konkurovat. Třeba československé zlaté svatováclavské dukáty z let 1937 až 39 mají obrovskou hodnotu. Vyraženo jich v té době bylo jen pár desítek a dnes se prodávají i za 2 miliony korun za kus. Už při jejich ražení šlo ale o obchodní mince. Nepoužívaly se na běžné placení, lidé si je kupovali jako investici. Důležitou roli zde hraje letopočet na rubu mince, protože některé vypadají úplně stejně, ale třeba pokud jsou z roku 1923, nejsou tak vzácné. Těch totiž bylo vyraženo asi 60000, takže hned ztrácí na hodnotě. Nejde totiž o raritu. Běžné oběhové mince, kterých se razily statisíce, příliš velkou hodnotu nemají. Určitě se nedostanou ani na milion korun. U moderních mincí podle numismatik u, což jsou vědci, kteří se zabývají platebními prostředky, platí pravidlo, že pokud nebyly vzácné mince od samotného počátku, vzácné nebudou ani později. Pořád se ale může stát, že někde v ČR naleznete třeba poklad z dob Přemyslovců, dejme tomu. A třeba groše Habsburků Ladislava pohrobka jsou na světě jen čtyři. Prodejné nejsou, ale i kdyby si na těch dostali, prodají se maximálně za několik milionů korun. Určitě ne za stovky milionů jako double eagle. Můj milý zvědavci, pokud chcete o nejdražší minci světa někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď je to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.