Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč vlci vyjí na měsíc? Možná budete zklamaní

Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč vlci vyjí na měsíc? Možná budete zklamaní
Vyjí vlci na měsíc schválně?

Rádio Junior

Proč by to dělali? Jak je to s vlky a jejich vytím si povíme v dalším díle podcastu Zvídavec. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Holky a kluci, vítám vás u dalšího dílu. Už jsem zvědavá na dnešní zajímavost, která je typem od naší posluchačky Ráchel kin. Tak jdeme na to. Výjev, kdy vlk vyje během temné noci na zářící měsíc, má každý z nás uložený hluboko v mysli. Ví, ale vlci opravdu na měsíc? Možná teď zklamu ničí pohádkovou představu o vlcích. Ale na měsíc tato stvoření neví ví, protože tak spolu komunikují. Stejně jako například psi štěkají. To samozřejmě dělají i vlci, stejně jako vrčí a kňučí. Tento styl komunikace ale využívají hlavně na krátkou vzdálenost. Každý vlk má svůj typický hlas i způsob projevu. Podle vidí ostatní poznají, zda je to člen jejich smečky nebo ne. Různé způsoby vytí znamenají konkrétní věci krátké a přerušované. Vidí je informace o tom, kde se vlk nachází. Dlouhé a vytrvalé zase značí hledání partnera. Vlci tedy neví jen na měsíc a lezavý si samozřejmě i při úplňku. Vidí zkrátka používají velmi často za každé denní doby i fáze měsíčního cyklu, kdy tím jakési přináší na velkou vzdálenost. Smyčka se třeba na nějakou dobu rozptýlí na celkem široké ploše, ale stále mají přehled o tom, kde se ostatní nachází, zda jim něco nehrozí, a také o možné kořisti. A jak vlastně vzniklo tvrzení, že vlci vyjí na měsíc? Vlkům jsme to přisoudili my lidé. Ale proč? Vlci jsou obecně nejaktivnější za úsvitu a soumraku, tedy v době, kdy jim nad hlavou může svítit měsíc. Přiletí opravdu pohodí hlavou dozadu a či nich směřuje vzhůru. Není to ale proto, aby mohli hypnotizovat přijetí měsíc, ale aby jejich vytí bylo slyšitelné na co největší vzdálenost. Když na krajinu svítí Měsíc v úplňku, je v krajině největší viditelnost. I člověk dohlédne poměrně daleko. Proto je možné, že jen v těchto fázích Měsíce zahlédli lidé v přírodě vlky. A protože ví, často, viděli je Vít takto jednoduché to je. Vlci jsou inteligentní zvířata s propracovanou komunikací. Žijí ve smečkách, ve kterých o sebe členové vzájemně pečují. Vlci se dokáží přizpůsobit a žít i v kulturní a člověkem obhospodařované krajině. Musí mít ale dost potravy a klid na odchov mláděte. V rámci smeček vlků existuje i určitá hierarchie. Vysoce postaveným vlkům se projevuje úcta. Čím výše postavený člen smečky je, tím více a silněji ostatní ví, když je na chvíli opustí. Nejde však o projev stresu nebo strachu, spíše o udržení kontaktu. Alfa, tedy hlava smečky, se musí zvládnout vrátit. Pro všechny je to velmi důležité, hlavně kvůli přežití. Tak až zase bude v pohádce věta, že vlk byl při úplňku na měsíc, vy už budete vědět, jak to je. Můj milý zvědavci. Pokud chcete o vlčí vytí někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká jiná zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají