Zvídavec Evy Sinkovičové

Děsivý obr z pravěku. Jak velký byl megalodon a který žralok se mu dnes skoro vyrovná?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Děsivý obr z pravěku. Jak velký byl megalodon a který žralok se mu dnes skoro vyrovná?
Takhle nějak mohl vypadat vyhynulý žralok megalodon (počítačová rekonstrukce)

Rádio Junior

Kolik měřil a vážil? Které živočichy lovil? A kdy vyhynul? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Čemu? Holky a kluci. Vítám vás u dalšího dílu, který je na přání posluchačky Justýny. Pověřila mě, abych něco zjistila, a tak jsem si do toho pustil. A pojďme na to. Víte, kdo to byl? Mega Lot? On. Možná máte toto jméno spojené s filmy a knihami, které pojednávají většinou o tom, že tento obrovský masožravý dávno vyhynulý žralok vlastně nikdy nevyhnul a dělá ostatním postavám ve filmu nebo knize ze života peklo. Jak to ale s megalomanem vlastně je? Mega Lot, on největší žralok všech dob a největší mořský predátor, který žil v třetihorních oceánech zhruba před 23 až 3,6 miliony let, kdy vyhynul. Lovil hlavně kytovce, ploutvonožce a mořské krávy, sirény. Možné je, že lovil třeba i velryby, protože kvůli své velikosti měl velké energetické nároky a potřeboval vysoce kalorickou kořist. Dospělí zástupce potřebovala spořádat asi tunu potravin denně. Měřil asi 16 m a jeho hřbetní ploutev byla velká zhruba jako člověk. Ploutve megalomana byly uzpůsobené k trvalému plavání a prudkým změnám směru při lovu. Problémem ale je, že dosud nebyla nalezena úplná kostra megalomana, takže jde pouze o odhady. Například dříve vědci odhadovali, že mega Lot on měl stavbu těla podobnou jako žralok bílý, jen byl větší, ale dnes i domnívají, že jeho tělo bylo podlouhlejší a štíhlejší. Čelisti tohoto obřího žraloka jsou součástí sbírek amerického přírodovědného muzea. Podle odhadů odborníků se mohly otevřít natolik, že megaloman dokázal pozřít osm m dlouhou kosatku na pouhých pět kusů. Fosílie megalomana, tedy zbytky, otisky a zkameněliny, byly nalezeny na mnoha místech světa včetně Evropy, Afriky, Ameriky a Austrálie. Váha tohoto živočicha se podle odhadů pohybuje někde mezi 20 až 50 tunami s tím, že samice byly vždy větší i delší než samci. Podobně velký je žralok velrybí, který se ale živí planktonem a drobnými rybkami. Rozhodně není aktivním lovcem. Vládě tam galonů potřebovala pro přežití v rané fázi života. Mělký je teplý oceán. V tzv. žraločích školkách se líhla z vajíček a vyrůstala. Právě zánik těchto školek kvůli nastupující doby ledové a taky konkurenci ze strany modernějších druhů žraloků nejspíš způsobila, že my gal od oni vyhynuli. Cena tohoto obřího mořského predátora. Říkáte, moji milí zvědavci, pokud chcete omega Lot, ono vy někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď se to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu