Zaostřeno

Zkapalněný zemní plyn snižuje závislost na Rusku, jeho těžba má ale negativní dopady na planetu

Zaostřeno

Zkapalněný zemní plyn snižuje závislost na Rusku, jeho těžba má ale negativní dopady na planetu
Ventil plynovodu LNG terminálu v Německu

Plus

Snaha Evropy zbavit se energetické závislosti na Moskvě byla jinde ve světě velkým impulsem pro petrochemický průmysl. Mimo jiné to oživilo skomírající projekty na zpracování a export zkapalněného zemního plynu (LNG) v Severní Americe.
Jan Kaliba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ruská válka na Ukrajině a snaha Evropy zbavit se energetické závislosti na Moskvě byly velkým impulzem pro petrochemický průmysl jinde ve světě. Mimo jiné to oživilo skomírající projekty na zpracování a export zkapalněného zemního plynu v severní Americe. Mnozí tamní politici to označují za velkou obchodní příležitost, evropští zase za bezpečnou a nezávadnou alternativu k ruskému plynu. Většinou už ale nedodávají, že další rozvoj infrastruktury na tento zkapalněný zemní plyn je také bezpečnostní hrozbou, protože pomáhá urychlovat rozklad stabilního klimatu naší planety. Navíc těžba, zpracování a export i tohoto plynu ničí lidské životy a kulturu. V dnešním pořadu Zaostřeno se vydáme za lidmi, kterým se to děje a kteří se s tím snaží bojovat, do oblasti plné petrochemického průmyslu v amerických státech Louisiana a Texas. Začínáme ale v hlavním městě Spojených států, Washingtonu. Příjemný poslech přeje Jan Kaliba. Zaostřeno.

  • Ukončeme éru fosilních paliv.

  • Volá čtrnáctiletá rozdílem a Slováků po vás. Předměstí Washingtonu a snaží se na jedné ze zdejších demonstrací strhnout dav převážně mladých lidí ke společnému skandování. Na podobných akcích řeční už od svých 10 let. Patří k těm Američanům, kteří plánované rozšiřování těžby a exportu fosilních paliv včetně zkapalněného zemního plynu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají