Leonardo Plus

Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog. Děti ale potřebují sociální kontakt

Leonardo Plus

Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog. Děti ale potřebují sociální kontakt
Extrémně špatné učitele by mohl nahradit asistent z umělé inteligence

Plus

Asistent založený na umělé inteligenci (AI), který bude pomáhat s učením takovým tempem, jakým to žák potřebuje. I tak by mohlo v budoucnu vypadat personalizované vzdělání, kde moderní technologie doplní běžnou výuku. Budou ale děti v budoucnu vůbec ještě chodit do školy? „Potřebujeme mít sociální kontakt, abychom zdravě vyrůstali. Umělá inteligence nás nepohladí,“ vysvětluje Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 16 % českých učitelů na základních školách využívá přímo ve vyučování technologie tzv. umělé inteligence. Zjistil to výzkum Univerzity Palackého v Olomouci. Skoro třetina respondentů pak uvedla, že i já ji využívají při přípravě výuky, při překladech textů anebo při chystání testů. Jak mohou nástroje založené na velkých jazykových modelech, jako je třeba že GPT bard, Pink a další. Změnit podobu školství nahradí AI učitele a nese s sebou používání umělé inteligence ve třídách i nějaká rizika? O tom budeme mluvit v následující hodině. Od mikrofonu vám příjemný poslech přeje David Slížek.

  • Leonardo plus.

  • Mým hostem je Kamil Kopecký, vysokoškolský učitel z pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a vedoucí projektu EU bezpečí, který se specializuje na používání digitálních technologií ve školství. A je to také člověk, který za zmíněným výzkumem mezi českými učiteli stojí. Dobrý den. Dobrý den. Když říkáme umělá inteligence nebo tou anglickou zkratkou AI, o čem vlastně konkrétně mluvíme, jak chytré chatbot i fungují a co jsou to ty velké jazykové modely?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají