Téma Plus

To musí tiše zaniknout aneb Nestraníci a političtí vězni v roce 1968

Téma Plus

To musí tiše zaniknout aneb Nestraníci a političtí vězni v roce 1968
Aktiv Klubu angažovaných nestraníků, pohled na předsednictvo, 19. května 1968

Plus

Pokud pátráme po příčinách sovětské zloby na reformní proces pražského jara, nakonec z toho vlastně vychází bytostný odpor k probuzené občanské společnosti. Vedle emancipace nekomunistických stran – socialistické a lidové – a snahy obnovit sociální demokracii, se totiž na jaře 1968 hlásily o slovo dvě formace, které měly opozici vůči komunistům v podstatě geneticky zakódovanou – nestraníci a političtí vězni.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dodnes se občas vedou spory, zda náš rok 1968 byl seriózním pokusem obnovit demokracii, anebo jenom bojem dvou vnitrostranických klik, který se vymkl kontrole? Řekl bych, že ani jedno. Ale pokud je na Pražském jaru něco nezpochybnitelného, potom je to fakt, že se v Československu probudila občanská společnost. Mnoho lidí se začalo ptát a nejenom v soukromí, ale především veřejně, k čemu mám právo se vyjádřit, o čem bych měl mít právo rozhodovat a co můžu udělat pro to, aby se v mé zemi už nikdy nedělo to, co posledních 20 let a občané si k tomuto účelu začaly ustavovat vlastní spolky. K těm patřily i formace, které se pokusily získat podíl na politickém rozhodování. Minule jsme se v cyklu o 68. roce zabývali menšími politickými stranami tehdejší Národní fronty a také obnovou sociální demokracie. Dnes pokročíme ještě o kus dál ke Klubu angažovaných nestraníků a k organizaci bývalých politických vězňů K2 131. Dobrý poslech vám přeje Jan Sedmidubský.

  • Téma.

  • Vážení přátelé, vítám vás srdečně na naši dnešní ustavující schůzi.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají