Příběhy 20. století

Odsunutá paměť. Příběhy Němců z českých zemí, vyhnaných po válce z domovů – 2. část

Příběhy 20. století

Odsunutá paměť. Příběhy Němců z českých zemí, vyhnaných po válce z domovů – 2. část
Bedřich Gregorini na vojně v roce 1962

Plus

Před válkou žily v Československu asi tři miliony lidí, kteří se hlásili k německé národnosti – většina z nich v českých zemích. Po osvobození od nacismu byli skoro všichni Němci vyhnáni (nebo, jak se eufemisticky říká „vysídleni“ či „odsunuti“). Odhaduje se, že o domovy a majetky přišlo v letech 1945-46 asi dva a čtvrt milionu lidí. Poválečné násilí na Němcích si podle běžně uváděných údajů vyžádalo na českém území asi 30 tisíc životů.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají při.

  • Běhu 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů. Jen aby děti zrušeno neblahé a tolika generacemi českého národa prokleté společenství s Němci, je po dlouhých staletích opět český a slovenský národ jediným pánem nad svojí zemí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají