Historie Plus

Jedna noc, 3792 mrtvých. 80 let od největší masové vraždy československých občanů

Historie Plus

Jedna noc, 3792 mrtvých. 80 let od největší masové vraždy československých občanů
Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau

Plus

V noci z 8. na 9. března 1944 zabili nacisté v plynových komorách v Auschwitz-Birkenau 3792 mužů, žen a dětí, v naprosté většině občanů někdejšího Československa, obyvatel tzv. rodinného tábora terezínských Židů. Stalo se to před osmdesáti lety.
Adam Drda, Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Století příběhu speciál paměti národa a ČRo Plus.

  • Dobrý den. V noci z osmého na devátého března to bude za týden, uplyne 80 let od zřejmě vůbec největší masové vraždy československých občanů. Málo se o ní ví. Došlo k ní v roce 1944, a to ve vyhlazovacím táboře Osvětim Březinka nebo přes ni a už vůbec Birke, kde tehdy nacisté zabili v plynových komorách během oné jediné noci 3792 obyvatel tzv. rodinného tábora terezínských Židů. Pořad, který posloucháte a který bude mít tři pokračování, je věnován právě památce obětí holokaustu z rodinného tábora. Provázejí vás Adam Drda a Mikuláš Kroupa.

  • Dobrý den. Ještě bychom snad měli na úvod vysvětlit, že posloucháte nový pořad s dlouhým názvem století příběhů. Speciál paměti národa a ČRo Plus. Jak z toho názvu plyne? Století příběhu se bude opírat o unikátní vzpomínky, které za skoro 20 let zaznamenali dokumentaristé z rozhlasu a především redaktoři paměti národa neziskové organizace Post Bellum. V těchto pořadech se pokusíme podrobně osvětlit některé historické události a vyprávět osudy, především ty méně známé.

Ostatní také poslouchají