Radioporadna

Biologická léčba migrény! Neuroložka Markéta Tučková vám vysvětlí pojmy jako triptany a gepanty

Radioporadna

Biologická léčba migrény! Neuroložka Markéta Tučková vám vysvětlí pojmy jako triptany a gepanty
Migréna

Hradec Králové

V radioporadně jsme přivítali MUDr. Markétu Tučkovou z oddělení neurologie Oblastní nemocnice v Náchodě. Naše dnešní téma jsou bolesti hlavy a migréna. Jaké jsou moderní metody léčby těchto problémů?
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V tuto chvíli vítáme ve studiu ČRo Hradec Králové paní doktorku Markétu Tučkovou z oddělení neurologie Oblastní nemocnice v Náchodě. Dobré dopoledne. Dobrý den. Naše dnešní téma jsou bolesti hlavy, migréna, léčba moderní metody. To všechno bychom dnes chtěli stihnout, i když je to samozřejmě moc. Na úvod tedy, paní doktorko, mohli bychom si rozdělit, udělat představu, jaké jsou dnes možnosti, jak pomoct lidem s migrénou v tom smyslu, jaké léky existují?

  • Dá se to rozdělit na léčbu akutní a na léčbou profylaktickou, to znamená, preventivní akutní léčba je léčba toho už probíhajícího mi, kde nosního záchvatů a profylaktická neboli preventivní léčba je léčba, která směřuje k tomu, aby vůbec k té migréně nedošlo. A pokud ano, tak v menší frekvenci a v menší intenzitě. Můžeme ji rozdělit tu profylaktickou léčbu ještě na epizodickou, krátkodobou a dlouhodobou epizodická, to je jednorázová profylaxe, kterou si pacient podá v případě, že ho čeká nějaká činnost, která mu tu migrénu může vyvolat fyzický cvičení, vysokohorská turistika například, tak je to krátkodobá profylaxe, což je nejčastěji u žen, jejichž migrény jsou vázány na menstruační cyklus a mají ten cyklus pravidelný, takže v tomto případě se užívá ta krátkodobá profylaxe. Den přeji. A 1. 2 dny menses. A pak je dlouhodobá profylaxe, ta může trvat měsíce i léta podle toho, jak zabírá a jaký pacient toleruje. Z jiného hlediska můžeme dělit o léčbu migrény na specifickou a nespecifickou. Nespecifická léčba migrény, to je léčba obecnými analgetiky, která můžeme použít při bolestech zad, kloubů. Jsou to klasická nesteroidní antirevmatika, například ibuprofen nebo analgetika na bázi paracetamolu. Pak je to profylaktická nespecifická léčba.

  • To je léčba léky, které primárně nebyly určeny pro léčbu migrény, ale jsou to léky z jiných věkových skupin, například léky pro snížení krevního tlaku, léky pro zpomalení srdečního rytmu, antiepileptika, antidepresiva nebo léky, které směřují k dilataci cév. A pak je to specifická léčba migrény v případě té akutní léčby to jsou hlavně Gripeny, které jsou všeobecně známé. V současné době už přicházejí na řadu tzv. g panty, které patří taky mezi biologickou léčbu, ke které se asi dal dostaneme. A pak je tu profylaktická specifická léčba, a to jsou tzv. anticharty GERB monoklonální protilátky a to je také biologická léčba migrény.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají