Pro a proti

Ukrajina se musí připravit i na jiné varianty než vítězství, říká generál. Každá další možnost je cesta do propasti, oponuje poslanec

Pro a proti

Ukrajina se musí připravit i na jiné varianty než vítězství, říká generál. Každá další možnost je cesta do propasti, oponuje poslanec
Válka podle analytiků ještě nějakou dobu potrvá

Plus

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém novoročním projevu slíbil, že v roce 2024 Ukrajina vyrobí výrazně větší množství zbraní. Už loňský rok přitom měl být rokem ukrajinské protiofenzivy. Ta se ale nezdařila. V jaké fázi války jsme? A měl by si Západ a Ukrajina připustit i jiné varianty ukončení bojů, než je porážka Ruska a vyhnání agresora z okupovaných území?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Příští rok nepřítel pocítí hněv domácí výroby, prohlásil ve svém novoročním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a slíbil, že v roce 2024 Ukrajina vyrobí výrazně větší množství zbraní. Zároveň pro časopis The Economist uvedl, že těžištěm války na Ukrajině bude v nadcházejícím, respektive v tomto roce Krym a bitva o Černé moře. Loňský rok měl být ovšem rokem ukrajinské protiofenzivy. Ta se ale, jak připustil i Zelenskyj, nezdařila podle představ Kyjeva. V jaké fázi války jsme? Měl by si západ a Ukrajina připustit i jiné varianty ukončení bojů, než je porážka Ruska a vyhnání agresora z okupovaných území? Nebo by varianta příměří nastávající frontové linii jen poskytla čas Rusku, přezbrojení a pak ještě zásadnějšímu útoku na Kyjev, respektive na západ?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Ve studiu už vítám předsedu sněmovního bezpečnostního výboru Pavla Žáčka z ODS. Dobrý den. Dobré ráno. Pavel Žáček je také člen Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO. A po telefonních linkách je naším hostem bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, nyní vedoucí katedry bezpečnostních studií VŠ CEVRO Institut Jiří Šedivý. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají