Pro a proti

Orbánova cesta válku protáhla, tvrdí Farský. O míru je zapotřebí jednat i s Ruskem, oponuje Dostál

Pro a proti

Orbánova cesta válku protáhla, tvrdí Farský. O míru je zapotřebí jednat i s Ruskem, oponuje Dostál
Maďarský premiér Viktor Orbán

Plus

Evropská komise oznámila, že v rámci bojkotu maďarského předsednictví bude na ministerská namísto komisařů posílat už jenom úředníky. Rozhodla tak v reakci na cestu maďarského premiéra do Moskvy. „Viktor Orbán oslabil Evropskou unii v tom, aby mohla vystupovat jednotně,“ odůvodňuje europoslanec a místopředseda hnutí STAN Jan Farský. „Evropa by se měla účastnit jednání nejenom s Ruskem, ale také s Čínou,“ oponuje europoslanec Ondřej Dostál z koalice Stačilo!.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Maďarské předsednictví v Radě EU netrvá ještě ani měsíc a už na sebe několikrát upozornilo asi nejvíc krátce potom, co začalo, když premiér Viktor Orbán navštívil Moskvu, aby se sešel s prezidentem Vladimirem Putinem. Evropská komise následně oznámila, že na ministerská jednání svolávaná předsednictvím Maďarskem bude namísto komisařů posílat už jenom úředníky. Zrovna tak kritický k Budapešti je i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský z Pirátské strany. On sám se ale jednání dál účastní.

  • Nebyl jsem úplně pevného přesvědčení je bojkotovat nebo ne. Účastnit se takového jednání je to nejlepší, co je v zájmu Česka z toho důvodu, že na těchto jednáních se prostě probíhají vážné věci. Já můžu jednat se svými partnery. A na druhé straně misky vah zase stojí to, že určitým způsobem posvěcuje Tea, legitimizujete něco, s čím hodně nesouhlasíte?

  • Zachovala se Evropská komise správně, když začala částečně bojkotovat maďarské předsednictví? Nebo taková role komise nepřísluší a s Budapeští je potřeba jednat jinak. A jdou některé kroky Maďarska nad rámec toho, co je ještě v EU přijatelné, nebo je prostě jenom potřeba respektovat, že razí jinou zahraniční politiku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu