Pro a proti

Prostor pro daňovou progresi máme. V současné době je totiž velmi mírná, říká poradce ministra. Nejdřív cestou škrtů a úspor, míní ekonom

Pro a proti

Prostor pro daňovou progresi máme. V současné době je totiž velmi mírná, říká poradce ministra. Nejdřív cestou škrtů a úspor, míní ekonom
Stabilizace státního rozpočtu se neobejde bez zvýšení daní z příjmů fyzických osob (ilustrační foto)

Plus

Stabilizace státního rozpočtu se neobejde bez zvýšení daní z příjmů fyzických osob. To je závěr studie think-tanku IDEA a společnosti PAQ Research, do níž je zahrnut i návrh hnutí STAN na daňovou progresi. „Pro mírnou progresi prostor je, mají to i v jiných zemích,“ říká zástupce ředitele think-tanku IDEA Filip Pertold. „Bylo by lepší, pokud by vláda zatím šla jinou cestou. Nejprve najít úspory jinde, jak slíbila,“ míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Někam jsme se posunuli. Mám z toho dobrý pocit, řekl předseda lidoveckého klubu Marek Výborný po středečním šestihodinovém jednání koaličních špiček o balíčku ke konsolidaci veřejných financí. Žádný kompromisní návrh, s nímž by souhlasily všechny strany pětikoalice, alespoň prozatím není na stole a jednání bude pokračovat příští týden v úterý. Finální podobu balíčku by měl ministr financí Zbyněk Stanjura představit do poloviny května. Mělo by být jeho součástí také progresivní zdanění, jak navrhuje vládní hnutí STAN a KDU-ČSL, a měl by zohlednit některý z návrhů nejnovější studie ekonomického institutu idea společnosti projekty SELČ, která také volá po větší progresivity daní z příjmu fyzických osob.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Na plusu jsme vám k tomuto tématu přinesli debatu s politiky. Dnes jsme pozvali dva odborníky. Se mnou ve studiu už je ekonom, hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Vítejte. Dobrý den.

Více z pořadu