Pro a proti

Je smutné, že stát není ochoten dorovnat inflaci vlastním zaměstnancům, míní šéf odborů Bednář

Pro a proti

Je smutné, že stát není ochoten dorovnat inflaci vlastním zaměstnancům, míní šéf odborů Bednář
Podání daňového přiznání v budově finančního úřadu pro Prahu 4, Pankrác (ilustrační foto)

Plus

Odboráři žádají kvůli inflaci o desetiprocentní plošný růst platů ve veřejné správě od září. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL) tak učiní jen u malé části zaměstnanců. Dělá vláda pro ty zbylé dost? Jsou požadavky odborů v současné tíživé ekonomické situaci adekvátní?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré dopoledne přeje Karolína Koubová. Odbory a vláda mají za sebou další kolo jednání o platech ve veřejné správě s odboráři požadovali kvůli vysoké inflaci plošné zvýšení platu o 10 % už v srpnu či září. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na to kývl jen u nepedagogických pracovníků nebo nezdravotnického personálu či zaměstnanců v kultuře. Pro další letošní předání prý s ohledem na vývoj rozpočtu prostor nevidí. Od příštího roku ale vláda chce přidat na tarifech pět % a v bezpečnostních sborech 10 %. Dělá kabinet pro zaměstnance veřejné správy dost? Jsou požadavky odborů v současné ekonomicky tíživé situaci adekvátní?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu je předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. A do sněmovního studia ČRo zdravím poslance TOP 09, místopředsedu rozpočtového výboru Miloše Nového. Dobrý den. Dobré dopoledne. Pánové, na úvod poprosím o stručnou odpověď na stejnou otázku. To kompromisní domluvené navýšení platů pro asi 305000 zaměstnanců. Od září tak na něj bude potřeba zhruba 2,2 miliardy. Navíc má v současné ekonomické situaci vláda na to, aby vyšla vstříc i dalším požadavkům odborů, pane Bednáři?

Více z pořadu