Dvacet minut Radiožurnálu

Ani soukromý sektor nezvyšuje platy o inflaci. Každý státní výdaj k ní malinko přispívá, tvrdí Jurečka

Dvacet minut Radiožurnálu

Ani soukromý sektor nezvyšuje platy o inflaci. Každý státní výdaj k ní malinko přispívá, tvrdí Jurečka
Marian Jurečka

Radiožurnál

Odbory zastupující zaměstnance ve veřejné sféře iniciovaly stávkovou pohotovost. Dokáže vláda odboráře ještě do prázdnin uspokojit? Kdy se zvýší platy v podfinancovaných sociálních službách? A drží se vláda mantry o nezbytnosti snižování rozpočtového schodku? Vladimír Kroc se ptal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Porostou platy ve veřejné sféře? Odkdy a o kolik kdy ministerstvo do financuje sociální služby? Dočkají se stejnopohlavní páry možnosti uzavírat manželství? Jak by měla vypadat podpora rodin?

  • Hostem 20 minut, které vysílá Radiožurnál a ČRo Plus, je dnes vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Dobrý den. Dobré odpoledne. Rozhovor natáčíme hodinu před vysíláním. Úřednické odbory vstoupily do stávkové pohotovosti, přidávají se další. Věříte, že vláda najde přijatelný kompromis pro všechny?

  • Já věřím, že ano - ne s odbory jednat i opakovaně, naposledy minulý týden v úterý a tam jasně zaznělo, že vláda je připravena zvýšit platy. Lidé ve veřejné sféře, tedy nejenom já, kteří pracují ve školství, například nepedagogičtí pracovníci nebo lidé, kteří pracují jako státní úředníci na úřadech práce. Ale obecně jsou připraveni hledat to řešení. A slíbil, snaží jen zhruba příštího týdne bychom řekli i ty konkrétní parametry. Jednáme o tom. Je to spojeno i s jednáním o návrhu novely zákona o státním rozpočtu.

Více z pořadu