Online Plus

Podání žaloby proti zablokování dezinformačních webů je užitečné. Měla by se vyřešit rovnováha mezi svobodou slova a celospolečenským rizikem, soudí novinář Koubský

Online Plus

Podání žaloby proti zablokování dezinformačních webů je užitečné. Měla by se vyřešit rovnováha mezi svobodou slova a celospolečenským rizikem, soudí novinář Koubský
Redaktor Deníku N Petr Koubský

Plus

U soudu se bude řešit způsob, jakým v Česku došlo k zablokování dezinformačních webů po ruské invazi na Ukrajinu. Žalobu podala dvě občanská sdružení obviňující ministerstvo obrany z porušení principu právního státu a základních práv občana. „Cílem žaloby je podle sdružení to, aby se do budoucna vyjasnily ústavní limity blokování webů a aby stát začal problematiku řešit systémově,“ popisuje šéfredaktor serveru lupa.cz David Slížek.
David Slížek, Karolína Němcová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Gotická loď přeplul Atlantik. Americký stát New York omezuje těžbu kryptoměn. EU bude vyžadovat jednotné konektory pro nabíjení telefonů a blokování dezinformačních webů jde k soudu. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A samozřejmě také dnes na dálku přes internet. Vítám u mikrofonu našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Způsob, jakým v Česku po ruské invazi na Ukrajinu došlo k zablokování dezinformačních webů, se bude řešit u soudu. Dvě občanská sdružení Otevřená společnost a institut a 21 podala správní žalobu na ministerstvo obrany. Úřady v ní obviňují z porušení principů právního státu a základních práv občanů. Tvrdí, že dopis, kterým Národní centrum kybernetických operací požádalo peeringové sdružení Knicks o to, aby operátoři v něm sdružení zablokovali 20 dezinformačních webů. Nebyl vlastně žádostí, ale závazným pokynem ze strany státního orgánu. Cílem žaloby je podle sdružení to, aby se do budoucna vyjasnili ústavní limity blokování webů a aby stát začal problematiku řešit systémově. Petře, my jsme o tom blokování tady mluvili několikrát a shodli jsme se na tom, že opravdu by stát měl tuto věc řešit nějakým způsobem systémově, nenechat to jenom na těch sdruženích. Kromě tedy toho peeringového Knicks. U blokoval některé weby také správce české národní domény CZ. Takže v tom se asi můžeme s autory té žaloby shodnout, že ten stát by se tímto způsobem chovat měl. Ale přiznávám za sebe tedy, že mám z té žaloby trošku rozporuplné pocity, minimálně třeba z toho, že obsahuje dost značné chyby. Třeba právě zaměňuje pedagogové sdružení Knicks a toho správce národní domény CZ Nikl. Nevím, jestli jsi měl čas si nějak více prostudovat tu žalobu, ale co si o ní myslíš ty?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají