Pro a proti

Vypnutím ruských dezinformačních webů stát praštil kladivem. A výsledek je pochybný, tvrdí analytik Kužílek

Pro a proti

Vypnutím ruských dezinformačních webů stát praštil kladivem. A výsledek je pochybný, tvrdí analytik Kužílek
Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti

Plus

Česká vláda ihned po zahájení ruské invaze na Ukrajinu vyzvala operátory, aby zamezili šíření dezinformací v kyberprostoru. Překročila tak své pravomoci, porušila principy právního státu a je na místě žaloba? „Byla chyba provést omezení tímto způsobem. Mohl se použít způsob, který by byl přinejmenším efektivnější,“ uvádí v Pro a proti Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, která podává žalobu na ministerstvo obrany.
Karolína Koubová, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministerstvo obrany čelí žalobě kvůli únorovému znepřístupnění několika proruských dezinformačních webů. Česká vláda hned den po ruské invazi na Ukrajinu vyzvala provozovatele domén i mobilní operátory, aby přijaly opatření, která by zamezila šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru ospravedlňující ruskou vojenskou agresi vůči Ukrajině. Tato výzva se nelíbí dvěma neziskovým organizacím, podle kterých tím ministerstvo překročil své pravomoci, porušilo principy právního státu, svobodu projevu a právo přijímat informace. Proto na resort podali společně žalobu.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • A já už ve studiu vítám Oldřicha Kužílka z Otevřené společnosti, jedné z organizací, které žalují ministerstvo. Dobrý den. Dobrý den. A mé pozvání přijal také Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Pánové. Na úvod, jak je tradice tohoto pořadu? Prosím o stručnou odpověď. Bylo chybou po vpádu na Ukrajinu zablokovat některé proruské dezinformační weby tím způsobem, jak se to stalo, pane Kužílku?

Více z pořadu