Online Plus

BIS zabránila atentátu na slovenského prezidenta? Ne, hackeři napadli ČTK a vydali falešnou zprávu

Online Plus

BIS zabránila atentátu na slovenského prezidenta? Ne, hackeři napadli ČTK a vydali falešnou zprávu
Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média (ilustrační snímek)

Plus

Útočníci prolomili zabezpečení České tiskové kanceláře a na její webové stránky vložili zprávu o tom, že česká zpravodajská služba BIS zabránila atentátu na slovenského prezidenta. Falešná zpráva byla rychle odhalena a v servisu, který agentura poskytuje svým klientům, se naštěstí neobjevila.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ulici je proti koncovému šifrování podvrh na webu ČTK, spor o globální mazání obsahu a americký zákon proti TikToku. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě na to nebudu sám. U mikrofonu vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Buď přejde sociální síť TikTok z čínských rukou do majetku americké firmy, nebo bude ve Spojených státech čelit faktickému zákazu. Takové možnosti předpokládá nový zákon, který definitivně schválil americký parlament a podepsal prezident Joe Biden. Majitel TikToku, čínská společnost ByteDance má podle normy rok na to, aby své službě našla nového amerického majitele. Pokud se vlastník nezmění, americké úřady domácím firmám zakážou s firmou jakoukoli spolupráci. Znamenalo by to například to, že by TikTok nesměli nabízet obchody s aplikacemi. Důvod? TikTok musí podle čínských zákonů spolupracovat s čínskou vládou a může jí předávat osobní data uživatelů, říkají američtí zákonodárci. Existuje podle nich také riziko, že by Čína prostřednictvím sociální sítě mohla šířit propagandu a ovlivňovat veřejné mínění. Případ patrně skončí u soudu. Zástupci ByteDance už se nechali slyšet, že se pokusí zákon napadnout s tím, že zákaz sociální sítě představuje nepřípustné omezení svobody slova. Petře, k tomuto se vlastně nějakou dobu už schylovalo. Dokonce už za předchozího prezidenta Donalda Trumpa byly nějaké snahy omezit nebo zakázat TikTok nebo vlastně přimět tu firmu k tomu, aby prodala tu službu nějaké americké firmě, aby vlastně třeba data, která má o uživatelích, ukládalo na serverech ve Spojených státech apod.. Teď tady ale opravdu je zákon, který je namířen přímo proti této sociální síti a který říká to, co jsem uváděl v úvodu. Buď tedy bude TikTok vlastně nějakou americkou firmou, nebo tedy se ho čeká vlastně opravdu faktický zákaz fungování ve Spojených státech. Kdyby sis měl na začátek tipnout, jak to nakonec dopadne, tak co bys teď řekl? Bude opravdu TikTok zakázán? Najde nějakého amerického vlastníka nebo třeba opravdu soudy se zastanou této sociální sítě a zruší ten zákon nebo bude nějaké ještě úplně jiné vyústění?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají