Online Plus

Online sčítání lidu doprovázely problémy systému a jednodenní kolaps

Online Plus

Online sčítání lidu doprovázely problémy systému a jednodenní kolaps
Elektronické sčítání lidu.

Plus

Státní správa spustila koncem března další informační systém. Podobně jako v minulosti, ani mu se nevyhly problémy. Jaké další projekty v rámci digitalizace státu se musely potýkat s výpadky a nedostupností služeb? Potíže českého eGovernmentu rozebere Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • LN tu ring bude na britských bankovkách. Spotify ale i nechystají konkurenci službě klap Haus. Základní systémy českého eGovernmentu jsou na hranici kolapsu a první digitální sčítání lidu odstartovalo s výpadkem. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází.

  • David Slížek on-line. Plus.

  • U mikrofonu vítám samozřejmě stále na dálku také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my spolu tradičně probereme některé události, které přinesly uplynulé dny. Letošní sčítání lidu, domů a bytů probíhá poprvé primárně on-line. Lidé mohou od 27. března vyplnit na webu sčítání CZ digitální dotazník, ve kterém Českému statistickému úřadu odpoví na dotazy kolem toho, jak bydlí či k jaké se řadí národnosti nebo vyznání. Hned první den ale úřad musel formulář na asi 10 hodin z webu stáhnout, protože se řadě uživatelů nedařilo data vyplnit nebo odeslat. Jak se záhy ukázalo, problém byl v modulu našeptávače, který lidem po zadání prvních písmen nabízel k vyplnění jejich adresu. Kvůli programátorské chyby je ale našeptávač přetěžoval databáze a uživatelé tak nebyli schopní vyplnění dokončit. Dodavatelem modulů je firma OKsystem, která vyhrála veřejnou zakázku na vytvoření systému za celkem téměř 23 milionů korun. Podle statistického úřadu se chyba při testování aplikace před jejím spuštěním neprojevila. Petře, možná ještě dodám, že tady v návaznosti na tu chybu a na ten výpadek ve sčítání Český statistický úřad prodloužil možnost toho on-line sčítání až do 11. května, takže je ještě docela dost času pro ty, kteří to třeba zkoušeli a nemohli se do toho formuláře dostat. Nicméně pojďme opravdu k tomu výpadku. Já jsem zaznamenal celou řadu komentářů, které říkají, jak český stát nedokáže bez nějakého problému spustit téměř žádnou on-line službu. Je to podle tebe další důkaz tedy toho, že je něco shnilého v českém eGovernmentu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají