Online Plus

Občanka v mobilu: Obavy nejsou na místě. Kdyby nás stát chtěl sledovat, může to dělat už teď, míní Koubský

Online Plus

Občanka v mobilu: Obavy nejsou na místě. Kdyby nás stát chtěl sledovat, může to dělat už teď, míní Koubský
Psaní sms zpráv, mobil

Plus

Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Na mobilní aplikaci eDokladovka, která to má umožnit, začne pracovat nová státní Digitální a informační agentura, která má digitalizaci státu na starosti. Vláda teď schválila usnesení, které start prací na prototypu umožní. I když ještě nejsou schváleny potřebné novely zákonů.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Digitální kopie občanského průkazu v mobilu, zákaz TikToku v jednom americkém státu, konec kutí z třetích stran a obří pokuta pro firmu meta. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já samozřejmě u mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. V Evropě padla zatím největší pokuta za porušení pravidel na ochranu osobních údajů. Sankci v přepočtu přes 28 miliard korun dostala od irského úřadu na ochranu dat společnost meta, která provozuje Facebook, Instagram nebo WhatsApp. Meta, přenášela data svých uživatelů do Spojených států amerických a přitom je nedostatečně chránila například před možným sledováním ze strany amerických tajných služeb, argumentuje úřad. Meta se brání tím, že při transferu dat postupovala stejně jako všechny ostatní internetové služby. Spoléhala se na tzv. standardní smluvní doložky, které ale před třemi lety zpochybnil soudní dvůr EU. Ten řekl, že samy o sobě nechrání data dostatečně a firmy, které chtějí údaje uživatelů vyvážet mimo EU, musí přijmout ještě další opatření, aby je chránily. Evropa a Spojené státy mezitím vyjednali nový právní rámec, který má evropským regulacím vyhovovat. Dohoda ale zatím nevstoupila v platnost. Petře, o 20 miliard korun, to je hodně. Myslím, že je to hodně i na firmu. Meta ale samozřejmě ještě není úplně jasné, že med a tu pokutu nakonec opravdu zaplatí, protože firma už také prohlásila, že se proti tomu verdiktu irského úřadu na ochranu osobních údajů odvolá, takže se ten spor zřejmě ještě potáhne nějakou dobu, měsíce, možná roky. Uvidíme. Každopádně zaslouží se podle tebe meta takto vysokou pokutu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají