Online Plus

Evropská komise vyšetřuje firmu Meta. Prý nedostatečně omezuje šíření podvodných reklam a dezinformačních kampaní

Online Plus

Evropská komise vyšetřuje firmu Meta. Prý nedostatečně omezuje šíření podvodných reklam a dezinformačních kampaní
facebook instagram displej

Plus

Evropská komise otevřela oficiální řízení s firmou Meta. Podezírá ji například z toho, že na svých sítích nedostatečně omezuje šíření podvodných reklam a dezinformačních kampaní. Je problém nahlásit podvodnou reklamu na jejích sociálních sítích ve srovnání s jinými online platformami? A přeceňuje se vliv sociálních sítí?
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Laserový přenos dat ve vesmíru, ruská zcenzurovaná kopie Wikipedie, problémy Facebooku a Instagramu s Evropskou komisí a dohoda The Financial Times sobě i já jsem, to jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě nebudu na to sám. U mikrofonu vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Americká firma Uber a já ji uzavřela smlouvu s vydavatelem vlivného deníku The Financial Times. Provozovatel i já je chatbot a chat. GPT podle ní bude vydavateli platit nezveřejněnou částku za to, že bude moci v konverzacích používat úryvky z textů deníku nebo nabízet uživatelům jejich souhrn i. Zavázal se také, že u každé citace bude uvádět odkaz na zdrojový článek na webu The Financial Times. Deník zároveň oznámil, že je už od loňského roku zákazníkem open air já jí a dává všem svým zaměstnancům přístup k chatu GPT. Obdobnou smlouvu s občany a je uzavřel loni německý vydavatel Axel Springer. Americký deník The New York Times. Naopak soupeř a já ji vede soudní spor, ve kterém požaduje náhradu škody za údajně neoprávněné používání jeho materiálů při trénování velkého jazykového modelu v konverzacích chat GPT s uživateli. Podobný soudní spor teď spustil také americký vydavatel LDN dloubl Capitals, který vydává deníky Chicago Tribune, Denver Post a další regionální listy. Pece. Toto je spor, o kterém už jsme se tady mluvili třeba právě v souvislosti s tím přístupem německého vydavatele Axel Springer. A teď se ukazuje, že vlastně opravdu se mu ale podařilo uzavřít nějakou smlouvu s dalším významným vydavatelem významného deníku The Financial Times. Na druhé straně se rozšiřuje i ten opačný tábor vydavatelů, kteří se z oken a já ji soudí a také potažmo zprvu Microsoft, která vlastně jsou plný a je hodně, spolupracuje, investovala do ní apod.. Který z těch přístupů se podle tebe ukáže jako životaschopnější, jako lepší dohoda jsou penziony, nebo se pokusit prostě soudní cestou nějakým způsobem u té firmě nadiktovat podmínky?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají