Názory a argumenty

Petr Honzejk: Lidovci si nominací Hladíka na ministerstvo životního prostředí naběhli na vidle

Názory a argumenty

Petr Honzejk: Lidovci si nominací Hladíka na ministerstvo životního prostředí naběhli na vidle
Kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík

Plus

Lidovci se rozhodli trvat na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Kolem Hladíka se přitom vznášejí pochybnosti. Na brněnském magistrátu, kde dosud působil, šmejdí policie vyšetřující kauzu privatizace městských bytů a prohledala kancelář i samotnému Hladíkovi. Je tedy otázkou, zda se lidovci chovají prozíravě.  A dopředu řekněme, že odpověď těžko může být pozitivní.  
Petr Honzejk

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lidovci se rozhodli trvat na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Kolem Hladíka se přitom vznášejí pochybnosti. Na brněnském magistrátu, kde dosud působil, šmejdí policie vyšetřující kauzu privatizace městských bytů a prohledala i kancelář samotnému Hladíkovi. Je tedy otázkou, zda se lidovci chovají prozíravě a dopředu. Řekněme, že odpověď těžko může být pozitivní. Nutno samozřejmě připustit, že lidovci mají pravdu ve dvou věcech Hladík expert na životní prostředí. Funkce by zřejmě vykonával dobře a není z ničeho obviněn. Má jen podat na policii vysvětlení. Není možné z politického a veřejného života odstranit člověka jen proto, že byl předvolán k podání vysvětlení na policii, uvádí se doslova v usnesení KDU. S obojím lze věcně souhlasit. Jenže v politice hraje kromě věcnosti velkou roli i kontext. A ten je pro Hladík a lidovce krajně nepříznivý. Nedávno odešel z ministerstva školství Petr Gazdík ze Starostů a nezávislých. Ani on nebyl z ničeho obviněn, pouze se znal s lidmi obviněnými v kauze dozimetr. Policie navíc o Gazdíka samotného rozdíl od Hladíka ani nezavadila. Je tím nastaven aktuální standard, co je ve funkci ministra přípustné a co ne. V tomto kontextu se lidovecká snaha dostat Hladíka na ministerstvo životního prostředí jeví poněkud nešťastně. Pochopil to i premiér Petr Fiala, který je za vládu odpovědný. Prohlásil, že respektuje právo lidovců nominovat na funkci ministra kohokoli, ale že v tomto případě chce počkat, až se situace vyjasní, neb chce prezidentovi navrhnout ministra s čistým svědomím. Do té doby, ať řídí ministerstvo životního prostředí předseda KDU Marián Jurečka. To všechno je pro lidovce hodně potupné. A to ze dvou důvodů. Za prvé tím Fiala implicitně naznačuje pochybnosti o čistém svědomí KDU-ČSL a zároveň tím lidovcům připomínám, v jaké jsou pozici v zpěčovat se jeho rozhodnutí nemohou, neb jejich preference jsou takové, že parlamentní budoucnost je pro ně jistá pouze ve spolupráci s ODS. V rámci koalice. Spolu s lidovci si teď můžou říci maximálně pomáhej nám bůh. Jak to nakonec dopadne? Dost pravděpodobnou variantou je ta, že po pár týdnech, kdy bude řídit ministerstvo životního prostředí Marian Jurečka, si Petr Hladík najednou uvědomí, že ministra vlastně dělat nechce. Koneckonců to odmítl už jednou s odkazem na lásku k Brnu. No a lidovci následně přijdou s jiným kandidátem. Možné jsou samozřejmě i jiné scénáře, ale zatím ani z jednoho nevychází KDU-ČSL moc dobře. Další rovinou je samozřejmě otázka, jaká míra podezření diskvalifikuje člověka z politiky. Lze o tom dlouze diskutovat. Lze poukazovat na dvojí standardy, kdy třeba Andrej Babiš v pozici obžalovaného klidně zastával funkci premiéra atd. jenže to je na jinou debatu. Zde můžeme skončit u toho, že lidovci nepostupovali prozíravě. Mohli a měli zejména v době, kdy Česko předsedá EU, sobě i vládě celou Strapáč si ušetřit.