Pro a proti

Hranice presumpce viny nejsou černobílé. Trápí mě, že na hru politiků naskočila i média, míní autor Hlídače státu Bláha

Pro a proti

Hranice presumpce viny nejsou černobílé. Trápí mě, že na hru politiků naskočila i média, míní autor Hlídače státu Bláha
Nový ministr životního prostředí Petr Hladík

Plus

Předseda lidovců Marian Jurečka trvá na nominaci Petra Hladíka na post ministra životního prostředí. Podle něj není možné z politického a veřejného života odstranit člověka jen proto, že byl předvolán k podání vysvětlení na policii. Je zpochybňování kandidatury Hladíka na místě? „Neměla by se zpochybňovat, je to příliš brzo,“ míní autor projektu Hlídač státu Michal Bláha. „Je to důvod, abych jako investigativní novinář zpozorněl,“ říká Lukáš Valášek z Aktuálně.cz. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Členové městského výboru KDU-ČSL Brno se postavili za svého předsedu Petra Hladíka, kandidáta lidovců na ministra životního prostředí. Jeho kancelář prohledávali policisté kvůli případu privatizace městských domů v Brně a také ho požádali o podání vysvětlení. Hladík připustil, že několikrát jednal s podnikatelem Michalem Horkým, který je jedním ze sedmi lidí stíhaných v aktuální brněnské kauze. Petr Hladík ovšem není z ničeho obviněný a odmítá, že by se na privatizaci bytu sám obohatil. Vedení KDU-ČSL trvá na jeho nominaci do čela ministerstva životního prostředí. Je správné, že za Hladíkem vedení strany stojí, nebo už pouhé kontakty s obviněným mají být důvodem, proč by se měl politik vzdát svých funkcí. Kam se po kauze dozimetr a se současným děním v Brně posunul princip presumpce viny u politiků?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Vítám své dva hosty ve studiu. Jsou jimi autor projektu hlídač státu Michal Bláha. Dobrý den. Dobrý den. A investigativní novinář Aktuálně.cz a Hospodářských novin Lukáš Valášek. Dobrý den i vám. Dobrý den. Pánové. Na úvod je vždy u nás ta otázka stručná a pak probereme ty detaily. Čili poprosím o stručnější odpověď je zpochybňování kandidatury Petra Hladíka na post ministra životního prostředí kvůli tomu, že po něm policie chtěla podání vysvětlení na místě, pane Bláho?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu