Názory a argumenty

Petr Hartman: Pavel není Zeman a BIS nejsou „čučkaři“

Názory a argumenty

Petr Hartman: Pavel není Zeman a BIS nejsou „čučkaři“
Šéf BIS Michal Koudelka a prezident Petr Pavel na setkání v sídle tajné služby

Plus

Bezpečnostní situace je v současné době nejvážnější od dob 2. světové války, prohlásil ředitel BIS Michal Koudelka. Nejde o překvapivé zjištění. K podobnému názoru může člověk dospět i bez zpráv tajných služeb.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bezpečnostní situace je v současné době nejvážnější od dob druhé světové války, prohlásil ředitel BIS Michal Koudelka. Nejde o překvapivé zjištění. K podobnému názoru může člověk dospět i bez zpráv tajných služeb. Prezident Petr Pavel nezamířil do sídla BIS hlavně kvůli tomu, aby si takový popis současného světa vyslechl. Jeho návštěva měla především symbolický význam. 26 let trvalo, než se hlava státu vypravila do budovy této tajné služby na oficiální návštěvu. Neznamená to, že by BIS více než čtvrt století s prezidenty nějakým způsobem nekomunikovala a nespolupracovala, ať už v rámci zasedání bezpečnostní rady nebo při jiných příležitostech. Ostatně hlava státu patří k adresátům tajných zpráv. Právě shromažďování informací a s tím související aktivity BIS mohou výrazným způsobem přispívat ke snižování bezpečnostního rizika v zemi. Tajná služba k tomu potřebuje jednak schopné vedení a kvalitní zaměstnance, jednak důvěru politiků. Pokud nejvyšší ústavní činitelé neberou její informace vážně a nevyužívají je ke své práci, maří tím aktivitu tajných služeb. Názorným příkladem takového přístupu byl prezident Miloš Zeman. Ten se různým barvám k nim de facto vysmíval. Příslušníky BIS tituloval jako v uvozovkách čučkaře. Opakovaně odmítal jmenovat ředitele Michala Koudelku generálem. Zjištění o bezpečnostních hrozbách označovala za plácání. BIS vyzýval k zveřejnění seznamů nepřátelských špionů apod.. Tím systematicky podrývají důvěru v tuto tajnou službu. Proto nemohla standardním způsobem fungovat vzájemná spolupráce. Nelze vyloučit, že BIS musela zvažovat, jaké informace a v jaké podobě hlavě státu posílat. Vzniklé napětí mohlo znepokojovat zahraniční tajné služby tím spíš, že byl všeobecně známý vstřícný postoj tehdejšího prezidenta k Rusku a k Číně, tedy k zemím. Před jejich aktivitami BIS varovala a označovala je za vážné bezpečnostní riziko. Miloš Zeman do vypršení svého mandátu nedokázal prosadit výměnu Michala Koudelky. Navzdory masivnímu tlaku si tato tajná služba dokázala zachovat nezávislost. Vzhledem k charakteru její práce nelze objektivně změřit, nakolik posílila bezpečnost této země. Velmi významnou roli však hrála BIS při vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Jeho výsledky přispěly k výraznému oslabení ruské zpravodajské komunity operující na území ČR. Přesto vyhrocené vztahy s dnes už bývalým prezidentem jí komplikovali život. Pro normální fungování BIS je proto důležité, že Petr Pavel sídlo této služby navštívil, vyjádřil tím důvěru v její práci a vrátil vzájemné vztahy na standardní úroveň, což je v současné složité mezinárodní situaci velmi důležité.