Názory a argumenty

Libor Dvořák: Velitelské přepřahání v ukrajinské armádě

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Velitelské přepřahání v ukrajinské armádě
Nový hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj

Plus

Volodymyr Zelenskyj strávil užitečný víkend na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Doma na Ukrajině i jinde po světě se však dál rokuje o tom, zda byla nutná tak rozsáhlá obměna nejvyššího velení, k níž se hlava státu v minulých dnech odhodlala.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč tedy pomineme-li další změny ve špičce ukrajinské armády? Syrský místo za Lužného generál Zalužnyj stál v čele ukrajinských vojsk od samého počátku války. Stal se živoucí ikonou a zejména v prvním roce války dosáhl i nesporných úspěchů. Loni už se mu ovšem nic takového nepodařilo. A právě tady bychom zřejmě měli hledat hlavní důvody jeho odchodu z čela armády. Analytici přestávají hledat mouchy v údajných za Lužného politických aspirací a soupeření s prezidentem, ale pátrají v aspektech čistě vojenských. Postupně vychází najevo, že za Lužný se zřejmě významně nepohodl s Pentagonem. Pokud jde o taktiku a strategii vedení války. Američtí generálové během loňského roku trvaly na mohutnému úderu v jednom místě. Válečný hrdina a miláček národa za Lužný ale dál pokračoval v bojích s malými jednotkami do velikosti roty, maximálně praporů. Těmi se navíc pokoušel zasahovat na mnoha místech tisícikilometrové fronty najednou. A ono to jednoduše nevyšlo, protože to zkrátka v další fázi války na Rusy nestačilo. Na scénu se tedy v roli protagonisty dostává generál Oleg Sandro syrský. Podobně jako na údajné za Lužného politické aspirace se umějí rychle zapomnělo na nálepky typu řezník velkoruský a odchovanec sovětského vojenského školství a mluví se o zkušeném vojákovi. Známý ukrajinský vojenský expert Alexandr musí Jenko o něm říká syrský je příznivcem rychlé války plné ofenzivních manévrů. Samozřejmě za předpokladu, že je to myslitelné. Zatím jsme tu měli dva základní přístupy Ukrajina musí setrvávat výlučně v obraně, anebo Ukrajina musí být připravena k ofenzivnímu postupu, který by znamenal alespoň taktické úspěchy. Podle musí Jenka je právě naplnění varianty b hlavním důvodem, proč se v čele armády ocitl syrský. Ostatně smysl pro racionální úvahu a šetření lidských životů pan generál prokázal před pár dny a v dívky, i když ten řezník už asi nebyl příjemný ani jemu samotnému. Zdravě uvažující skeptici na Ukrajině i ve světě však upozorňují na jiný fakt, který opět přišel na přetřes i o víkendu v Mnichově. Ať už v čele jakékoli armády stojí kdokoli, musí mít čím válčit, jinak by generálské přepřahání na Ukrajině nemělo smysl a připomínalo by slavnou Krylovu balíků o neustále si předsedajícím Adam jen falešně vrzajícím zvířecím kvartetu, jejíž mravní ponaučení zní vy, přátelé si sedněte, jak chcete, před s muzikanty nebudete.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu