Osobnost Plus

Proč se Navalnyj vůbec do Ruska vracel? Pochopil, že je důležitý symbol a obětoval se, odpovídá historik Hlaváček

Osobnost Plus

Proč se Navalnyj vůbec do Ruska vracel? Pochopil, že je důležitý symbol a obětoval se, odpovídá historik Hlaváček
Petr Hlaváček, historik

Plus

Čekat na to, co Rusko oficiálně řekne k úmrtí Alexeje Navalného, má i nemá smysl, myslí si historik a filozof Petr Hlaváček. „To, že Rusko lže, víme a nic nového se nedozvíme. Důležitý je kontext a drzost, se kterou se Rusové ani nesnaží zastírat Navalného smrt,“ říká v Osobnosti Plus a dodává: „Lhát si do kapsy, že o tom Vladimir Putin snad nevěděl, je sci-fi. Osobně mne velmi zajímá, jak dál bude ta drzost narůstat, jak s ní bude Kreml ještě pracovat.“
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plus ani čtvrtý den po smrti Alexeje Navalného nebylo vydáno rodině jeho tělo a neznáme příčinu jeho smrti. Slavný Putinův kritik pobýval na místě, kde se s mrazy přesahujícími - 30 stálo venku bez kabátu. A kdo nestál, v klidu, okusil ledovou vodu v místě, kde vězni v létě nesměli nosit košile, aby roje moskytů měli k jejich tělům snazší přístup. K místě, kde je každou hodinu během noci vpálil ostré světlo z výkonů baterek do očí, aby nespali. To je trestanecká kolonie. I K3. Polární historik a filozof Petr Nováček je mým dnešním hostem. Já vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den a hezký den přeje Barbora Tachecí.

  • Má pane Hlaváčku, podle vás vůbec smysl čekat na to, co nám Rusko řekne oficiálně o úmrtí Navalného? Já narážím samozřejmě na to, že proč by říkal opravdu, když jindy lže, to za prvé. A za druhé, že ty podmínky v té kolonii byly takové, že by umřel i zdraví.

  • Tak má to smysl čekat? Řekl bych ano i ne, poněvadž to, že Rusko lže, to víme, nic nového se nedozvíme. Ale důležitý je ten kontext. Ta drzost, s kterou se Rusko ani nesnaží zastírat tu Navalného Smart prostě byla oznámena tou vězeňskou správou. Nelhat si do kapsy, že o tom Putin snad nevěděl a bylo mu to později oznámeno. To je samozřejmě sci-fi. Takže ta drzost a jak bude dál narůstat, jak s ní bude s ní bude Kreml pracovat, tak to mne osobně velmi zajímá.

Více z pořadu