Jak to vidí...

Analytik Ludvík: Ukrajinci musí neustále Západu připomínat, proč je důležitá jeho podpora. Každý z nás totiž časem otupí

Jak to vidí...

Analytik Ludvík: Ukrajinci musí neustále Západu připomínat, proč je důležitá jeho podpora. Každý z nás totiž časem otupí
Volodymyr Zelenskyj na frontě v Záporožské oblasti

Dvojka

Nejvyšší vedení ukrajinské armády prochází personálními změnami. Jaké mohou být důvody těchto změn, komentuje analytik Jan Ludvík z Katedry bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Popíše také přibližný stav ukrajinské armády, vojenskou podporu západních zemí a rozebere vzkaz Donalda Trumpa členským zemím Severoatlantické aliance.
Jan Ludvík, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval novým velitelem pozemních sil o Alexandra Pavljuka, který byl odvolán z funkce prvního náměstka ministra obrany v čele pozemních vojsk a Pavlík vystřídá Alexandra syrského, který se stal hlavním velitelem ukrajinských ozbrojených sil a nahradil odvolanou odvolaného generála Valerije založeného. Pane Ludvíku, jak vy vnímáte změny, důvody těchto změn v nejvyšším velení ukrajinské armády?

  • No a je potřeba říct, že určité tření mezi prezidentem Zelenským a odvolaným Valerijem založením už bylo vidět nějakou dobu a zdá se, že z větší části pramení spíš z toho, co se děje v domácí ukrajinské politice než z toho a, co se děje na frontě jako takové. A byť samozřejmě ten vývoj na frontě není možná takový jaksi Ukrajinci nutně představovali. A na druhou stranu bylo by dost nefér říkat, že to za Lužného chybám a prezident Zelenský. Chtěla si dát nějaký nový impulz. Zároveň se spekuluje o tom, že se obává možné prezidentské kandidatury. Za Lužného by tento vždycky odmítal, a tak chce posílit jaksi svojí vlastní politickou.

  • Pozici. Otázka je teď, jenom, odbočím zdánlivě, jestli se budou konat volby by se konat na jaře.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají