Názory a argumenty

Julie Hrstková: Digitalizace stavebního řízení – nedostižný svatý grál?

Názory a argumenty

Julie Hrstková: Digitalizace stavebního řízení – nedostižný svatý grál?
Stavba domu

Plus

Stokrát omílaná digitalizace stavebního řízení měla vyřešit zoufalou situaci ve stavebnictví, rozproudit výstavbu a zlepšit dostupnost bydlení. Po mnoha marných pokusech o zlepšení prostřednictvím novel a změn ve stavebním zákoně, které v důsledku k ničemu lepšímu nevedly, se digitalizace stala svatým grálem. A zůstala jím.
Julie Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Stokrát omílaná digitalizace stavebního řízení měla vyřešit zoufalou situaci ve stavebnictví, rozproudit výstavbu a zlepšit dostupnost bydlení. Po mnoha marných pokusech o zlepšení prostřednictvím novel a změn ve stavebním zákoně, které v důsledku k ničemu lepšímu navedli, se digitalizace stala svatým králem a zůstala jim. Bohužel, protože se zdá, že stejně jednoduše dostupná jako onen pohár nesmrtelnosti. Ostrý start digitalizace se má spustit na začátku července, tedy v době, kdy si většina lidí bere dovolenou, a to včetně úředníků stavebních úřadů. To, že lidé chtějí využít dnů volna, by koneckonců nebyl až takový problém, protože digitalizace má přece ušetřit lidskou sílu a vše má převzít jednoduchý software. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se ukazuje, že zatím není dostupný nejen onen jednoduchý software, ale také hardware, respektive technika, která má všechno zpřístupnit. A protože digitalizace zatím nepočítá s umělou inteligencí, ale s tou lidskou, musí také počítat s tím, že se lidé učí pomaleji než stroje. Všechno jim trvá, a to včetně ovládání nových věcí, tedy počítačů i programu bez ohledu na to, jak moc intuitivní jsou. Navíc po zkušenostech s mnoha dalšími portály státní správy se dá předpokládat, že se úředníci musí hodně modlit, aby byl portál stavebníka skutečně tak jednoduchý a intuitivní, jak slibuje resort. Dalším hřebíčkem, co může zarazit digitalizace, pak může být lidský faktor, protože úředníci stavebních úřadů jsou stejně jako řada jiných profesí státu věkově nadlimitní a platové podlimitní a jejich motivace nemusí být nejvyšší bez ohledu na to, jestli skutečně chtějí něco zbrzdit cíleně. A pak tu jsou tzv. technické důvody, a to dlouhodobé spory mezi antimonopolním úřadem a resortem pro místní rozvoj ohledně transparentnosti výběru dodavatelů software. Prezident Pavel po jednání se starosty na Pardubicku minulý týden řekl, že by byl pro odklad spuštění digitalizace stavebního řízení. Odklad by prý ušetřil firmy i občany nepříjemnosti. Má pravdu v tom, že digitalizaci stavebního řízení doprovází chaos a že příprava probíhá na poslední chvíli ve značně hektickém tempu. Na druhou stranu všechny digitální systémy, které jakákoliv státní instituce zavedla, doprovázel naprostý chaos a v prvních dnech pak všichni řešili to, že systémy kolabují a nefungují těch, které se pak vyznačují tím, že nefungují ani mnoho měsíců po jejich slavnostním uvedení do praxe. Další pak mnoho let vychytávají mouchy a některé se o to ani nesnaží a fungují tak nějak samospádem. Digitalizace stavebního řízení je obrovským krokem v zemi, kde stavební řízení synonymem pro peklo. Můžeme ji neustále oddalovat a hledat další roky dokonalý systém, nebo do ní skočím po hlavě s nadějí, že první náraz přežijí všichni zúčastnění.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají