Natura

Pesticidy mohou ovlivnit vývoj plodu i start rakoviny. Existuje cesta z jejich prokletí?

Natura

Pesticidy mohou ovlivnit vývoj plodu i start rakoviny. Existuje cesta z jejich prokletí?
Traktor

Plus

Roční celosvětová spotřeba pesticidů tvoří 4 miliony tun ročně. Ekologický magazín Natura upozorní, že se dostávají do vody i půdy a z ní pak do plodin, které na ní pěstujeme. Trávíme hmyz, ptáky, žížaly, ale především sami sebe, protože pesticidy mohou ovlivnit tvorbu hormonů, nervovou soustavu, vývoj plodu i start rakoviny. Existuje cesta z pesticidového prokletí a jak naši půdu opět oživit?
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zítra čekáme oblačno až zataženo, zpočátku na východě republiky polojasno až jasno. V Čechách a postupně i v západní polovině Moravy a Slezska se místy přidá občasný déšť anebo přeháňky, ojediněle i bouřky. K večeru pak čekáme ubývání srážek a na západě republiky přechodně i oblačnosti. Teploty zítra 14 až 18 stupňů, na jihovýchodě a východě republiky kolem 20, na horách většinou kolem 11 °C. V Beskydech naměří podle meteorologů až 15. Slabý proměnlivý, na východě přechodně mírný jižní až jihozápadní vítr. Tolik zprávy a na plusu začíná Natural.

  • S pesticidy je to jako s umělými hmotami. Člověk si původně myslel, že dosáhne pokroku, když bude chemicky řídit růst některých rostlin a hubičku vůdce. Jenže pak se to jaksi vymklo. 4 miliony tun ročně je současná celosvětová spotřeba pesticidů, přičemž na Evropu připadá minimálně 400000 tun. Je zvláštní, že i v době, která přeje ekologickým řešením, jsme tak dalece v zajetí chemie, přestože víme, že pesticidy se dostávají do vody i půdy a z něj pak samozřejmě do plodin, které na ní pěstujeme. To, co pesticidy nové koktejly dokáží, víme docela přesně. Likvidují hmyz, včely, žížaly i ptáky a člověku mohou ovlivnit tvorbu hormonů, nervovou soustavu, vývoji plodu i start rakoviny. Když to všechno víme, proč je někteří zemědělci stále používají a tušíme, jak vzniklo ovoce a zelenina, které si kupujeme v obchodě. Existuje cesta s pesticidy svého prokletí a jak naši půdu opět oživit? O tom všem bude dnešní Natural přínosný. Poslech přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají