Natura

Národní park na Křivoklátsku bude, tvrdí ministr Hladík

Natura

Národní park na Křivoklátsku bude, tvrdí ministr Hladík
Skryjská jezírka jsou vyhledávanou lokalitou v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko

Plus

Nejcennějším historickým bohatstvím každého národa a každé země jsou památky a nedotčená příroda. Proto vyhlásil americký prezident Grant v roce 1872 Yellowstone jako první národní park na světě, proto se pak díky švédskému parlamentu objevilo v květnu 1909 prvních devět národních parků v Evropě.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nejcennějším historickým bohatstvím každého národa a každé země jsou památky a příroda. Proto vyhlásil americký prezident Grant. V roce 1872 je Johnston jako první národní park na světě. Proto se pak díky švédskému parlamentu objevilo v květnu 1909 1. 9 národních parků v Evropě. A Češi nebyli pozadu. První úvahy o národním parku u nás se objevily přesně před 100 lety, kdy ho prof. František Šuster navrhl na území Krkonoš a Jizerských hor. Dnes máme národní parky čtyři a chráněných krajinných oblastí 26. Je to na zemi našich rozměrů moc, nebo málo? O tom všem bude dnešní před silvestrovská Natural. Přínosný poslech vám přeje Markéta.

  • Kaňková na tu.

  • Letos se hodně mluvilo o vzniku dvou nových národních parků a jsou dokonce zakotveny v programovém prohlášení vlády. Jedná se o Křivoklátsko ve středních Čechách a park soutok na jihu Moravy. Chceme ji ale vůbec. Když se například kvůli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko lidé bouří a petici proti parku podepsalo už více než 11000 lidí. A jak je to s novými chráněnými územími? Nové národní parky vznikají podle zákona 114 z roku 992. Nové chráněné krajinné oblasti vyhlašuje vláda, takže jsem se podle přísloví o kováříčcích a kovářích šla zeptat přímo Kováře, ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají