Natura

Zboží plné toxických látek, které už na Západě nelze prodat, míří do obchodních řetězců v Česku, říká Brabcová z Arniky

Natura

Zboží plné toxických látek, které už na Západě nelze prodat, míří do obchodních řetězců v Česku, říká Brabcová z Arniky
obaly, potraviny

Plus

Víte, co jsou tzv. věčné chemikálie? Mají úřední označení PFAS a jde o jedovaté látky, které obsahují některé předměty denní spotřeby a které se v důsledku stále rostoucí produkce nahromadily v životním prostředí. Jsou doslova všude, od dešťové vody přes vajíčka až po mateřské mléko.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zítra bude oblačno až zataženo, na východě zpočátku i polojasno, v Čechách potom od západu ojediněle večer místy déšť. Nejvyšší denní teploty zítra vystoupí na 10 až 14 stupňů. Na východě bude tepleji, tam naměříme až 16. Na horách bude nejčastěji kolem sedmi, na Šumavě kolem 10 stupňů. Tolik zprávy v 17 hodin. Teď už na plusu. Začíná magazín Natural.

  • Víte, co jsou to věčné chemikálie? Označují se zkratkou Pfizer a jde o jedovaté látky, které obsahují některé předměty denní potřeby a které se v důsledku stále rostoucí výroby v průběhu desetiletí nahromadily v životním prostředí, jsou doslova všude. Od dešťové vody přes vajíčka až po mateřské mléko. Dokáží v těle vyvolat onemocnění štítné žlázy, poškození jater, cukrovku apod.. Ale teď se konečně zablýsklo na lepší časy. Evropská agentura pro chemické látky navrhuje, aby byly věčné chemikálie plošně zakázány v celé Evropě, a to ve spotřebním zboží, kosmetice, nádobí, potravinových obalech, lyžařských voscích a textilu. Potěšující je na tom fakt, že se o tento krok zasloužila naše ekologická společnost Arnika, která dlouhodobě vyzývala k zákazu těchto látek a podpořilo ji více než 115 organizací z celého světa. Farnice má tuto problematiku v gesci Karolína Brabcová. A právě ona bude hlavním hostem dnešní na túry. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají