Leonardo Plus

Válek přibývá. Zabránit jim může jedině diplomacie spojená s vojenským odstrašením, říká expert Atwood

Leonardo Plus

Válek přibývá. Zabránit jim může jedině diplomacie spojená s vojenským odstrašením, říká expert Atwood
Bojovníci Legie Svoboda Rusku (fotografie z 21. března 2023)

Plus

Války a konflikty, které vloni vypukly, bohužel pokračují a některé z nich mají výbušný potenciál se propojit s dalšími konflikty a vyvolat globální krizi. Organizace International Crisis Group sídlící v Bruselu vydává každý rok seznam deseti konfliktů, které by se měly bedlivě sledovat. Za poslední půldruhé dekády počet válek narůstá. Upozorňujeme na ně a snažíme se nastolit agendu pro politiky,“ vysvětluje pro Leonardo Plus viceprezident organizace Richard Atwood.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Války a konflikty, které vloni vypukly, bohužel pokračují i v roce 2024. Některé zůstávají i přes svůj rozsah a vážnost lokální. Jiné však mají výbušný potenciál rozšířit se do okolního regionu, případně se propojit s dalšími konflikty a vyvolat globální krizí. Objevují se proto názory, že stojíme na prahu další studené války nebo možná i na začátku třetí světové. Je to přehnané varování, které konflikty musíme v Česku a v Evropě bedlivě sledovat a kde pro ni můžeme hledat řešení. A nabízí se přitom poučení z minulosti. Dnešní Leonardo + jde nad rámec každodenního zpravodajství a přináší debatu historičky, analytiků mezinárodních vztahů a zahraniční organizace, která mapuje současné konflikty. Od mikrofonu vás zdraví Daniela Vrbová.

  • Leonardo.

  • Seznam 10 konfliktů, které by měl svět bedlivě sledovat, vydává na začátku každého roku nevládní nezisková organizace Intel. Ne, shrnul. Kraj si s klub se sídlem v Bruselu a lokálními kancelářemi ve víc než 40 zemích.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají