Leonardo Plus

Plynový blackout je hrozivá věc. Může trvat týdny až měsíce, v případě velkých měst i rok, tvrdí geolog Cílek

Leonardo Plus

Plynový blackout je hrozivá věc. Může trvat týdny až měsíce, v případě velkých měst i rok, tvrdí geolog Cílek
Václav Cílek

Plus

Krize je poslední měsíce snad nejčastěji skloňované slovo napříč společností. Mluví se o krizi energetické, klimatické, obilné nebo válečné. Jak se právě na energetickou krizi může konkrétní člověk připravit v době, kdy jsou reálné hrozby nedostatku či výpadků energií?
Tereza Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovo krize lítá už pár měsíců éterem a nějaká frekvenční analýza by určitě zařadila mezi skokany roku v kategorii nejpoužívanějších slov. Mluví se o energetické krizi, klimatické krizi, obilné krizi a krizi na Ukrajině, ale nejenom o nich. Objevil se dokonce i pojem poli krize pro označení situace, kdy se všechny dílčí krize odehrávají na ráz a navzájem se ovlivňují, takže celek je nebezpečnější než jenom součet jednotlivých částí. Jak se pod takovou náloží špatných zpráv nesložit? Tak o tom budu hovořit s hlavním hostem dnešního pořadu Václavem Cílkem. Dobrý den. Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Tereza Hrstková.

  • Leonardo.

  • Pane Cílku, vy jste se přípravě na horší časy a pravidlům krizového chování věnoval už v několika svých publikacích. Za všechny zmiňme alespoň 10 let starou knihu tři svíce za budoucnost, která přinesla především filozofické a sociologické rady, jak ustát změnu světa. Před čtyřmi lety potom vyšla více prakticky laděná kniha ruka noci podaná, jakási příručka pro prvenství pro celé rodiny. Jestli se nepletu, tak aktuálně patří mezi vaše nejžádanější tituly.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají